Tırnak Yemeyi Bırakmanın Kolay Yolları

Tırnak yeme problemi çocuklarda ve gençlerde sıkça görülen bir alışkanlıktır. Güçlü irade ve motivasyonla üstesinden gelinebilecek yöntemleri vardır.

Tırnak yeme problemi çocuklarda ve gençlerde sıkça görülen bir alışkanlıktır. Ve bu alışkanlığa Onikofaji denir. Kimileri bunu bilinçli olarak yaparken, kimileri ise içinde bulunduğu stres, sıkıntı, kaygı, heyecan, hayal kırıklığına bağlı olarak farkında olmadan gerçekleştirir. Bir çok zararı bulunan tırnak yeme alışkanlığının belki de en önemli zararları şunlardır; obsesif kompulsif bozukluğu, her şeye karşı olma veya karşı gelme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bunlardan birkaçıdır. 
Görüntü itibariyle insana rahatsızlık veren bu alışkanlık sadece tırnaklarda değil fazla yenmesi sebebiyle diş yapısında da bozulmalara yol açar. 

Bu alışkanlık bırakılması zor bi alışkanlık gibi görünse de bir kaç basit yolla ve güçlü bir iradeyle üstesinden gelinebilir.

Gelin hep birlikte tırnak yemeyi bıraktıracak basit yöntemlere bakalım

1.Sarımsak: Kötü kokusu ve tadı açısından caydırıcı bir yöntemdir. Bunun yanında sarımsağın tırnağı güçlendirici etkisi de vardır.

2. Neem Oil (Tesbih Ağacı yağı): Yine aynı şekilde bir doğal yöntem olarak Tespih Ağacı yağı acı tadı sayesinde tırnak yemeyi engeller.

3. Acı Oje: Yine aynı şekilde tıpkı tespih ağacının acı tadı sayesinde tırnak yemeye yeltendiğinizde anında bırakmanıza neden olacak. Ayrıca renkli ojelerin, özellikle de kırımızı ojelerin güzel görüntüsü tırnak yemeyi caydırmaya yeterli olacaktır.

4.Takma Tırnak: Takma tırnakların kendi tırnaklarımızın üstünü kapatması sebebiyle tırnaklarımızı yemeyi engelleyiciliği bu alışkanlığı bırakmak için bir alternatiftir.

5.Yara Bandı: Yara bantlarının tırnaklarımızın üstünü örtmesi ile yenmeyen tırnakların uzamasına imkan vermektedir.

6.Eldiven: Eldiven bu alışkanlıkta adeta bir bariyer görevi görür.

7.Düzenli manikür ve bakım: Düzenli olarak yapılan manikür ellerin daha güzel ve bakımlı görünmesini sağlar. O güzel görüntüyü bozmaya kimse kıyamaz. 

 

Bu Haberi Paylaş