Trend
 1. 2023 yılında önemli bir başarıya imza attı
 2. Gençler iklim değişikliği konusunda endişeli
 3. GTA 5 sızıntıları gündeme damga vurdu
 4. 2,5 milyon adetlik sevkiyat rakamına ulaştı
 5. Dijital becerilerin eksikliği kazancı düşürüyor
 6. İngilterede kaos... Tüneli su bastı: Binlerce yolcu mahsur kaldı!
 7. Hayırlı Cumalar Mesajları 29 Aralık 2023! Güzel, anlamlı Cuma mesajları; Resimli, kısa, dualı, ayetli Cuma mesajları, sözleri...
 8. Kaliforniyada dev dalga korkuya neden oldu
 9. Kim Milyoner Olmak İster hangi günler? Kim Milyoner bugün yok mu, kalktı mı? 31 Aralık 2023 Kim Milyoner Olmak İster yeni bölüm hangi gün, ne zaman?
 10. Rusya’nın Belgorod kentine düzenlenen saldırı: 22 ölü, 109 yaralı
 11. Yıldızlar Bana Uzak dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte Yıldızlar Bana Uzak oyuncu kadrosu
 12. Namaz abdesti alınışı! Diyanete göre abdest nasıl alınır? Abdest alırken okunacak dualar ve sureler!
 13. CENTCOM açıkladı: Kızıldeniz’de konteyner gemisine füzeli saldırı
 14. Yıldızlar Bana Uzak nerede çekiliyor? Yıldızlar Bana Uzak çekim yeri merak edildi!
 15. Yılbaşı sabahı için beslenme önerileri
 16. Kuzey Kore lideri, 2024 yılı hedeflerini açıkladı: Uzaya 3 casus uydu daha gönderecek
 17. Narın Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir? Nar Nasıl Tüketilir, Ne İşe Yarar?
 18. Emziren annelere beslenme önerileri
 19. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası! Gazze’de yeniden ateşkes olacak mı?
 20. Yıldızlar Bana Uzak konusu nedir? Yıldızlar Bana Uzak uyarlama mı gerçek hayat hikayesi mi?
 21. En önemli beş teknoloji trendi neler?
 22. Eksozom tedavisi saç ekim işleminin başarısını yükseltiyor
 23. Firmalar ilaç mı stokluyor? Yüzde 25lik zam öncesi ilaç bulmak zorlaştı
 24. Yıldızlar Bana Uzak dizisi hangi gün, saat kaçta başlıyor? Yıldızlar Bana Uzak hangi kanalda, ne zaman yayınlanıyor?
 25. BM Barışı Koruma Gücü, 10 yılın ardından Mali’den ayrıldı
 26. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası!
 27. GTA 6’nın başkarakteri Lucia ifşa oldu
 28. Hicri yılbaşı nedir? Hicri yılbaşı duası okunuşu: Hicri yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler!
 29. Hülya Avşar kimdir, kaç yaşında? İbo Show yılbaşı özel bölüme konuk oldu!
 30. Göbek Düşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Göbek Düşmesine Hangi Bölüm Bakar?

Boşanmak isteyen eşlerin 'akıllı telefon' oyunu

Son dönemde açılan boşanma davalarında sunulan bir çok görsel delil akıllı telefonlardan silinen fotoğraf ve videolardan oluşuyor. İşin aslını 'hayrola.com' olarak araştırdık.

Kişilerin telefonlarına yüklediği 'facebook, twitter, skyp, instagram ve bu uygulamalardan gönderilen dm'ler' boşanma davalarında delil oluyor.

Alıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan silinen veriler ise incelemeler sonunda mahkemelerde delil olarak kullanılıyor. Eski dönem ve yeni dönemde boşanma davalarında kullanılan yöntemleri Adli Bilişim Uzmanı ve Öğretim Görevlisi Mustafa Sansar ile görüştük.

AKIL ALMAZ YÖNTEMLER

Bundan yıllar önce boşanma davaları eğer anlaşmalı değilse taraflar iddialarını ispatlamak için uzun bir süreçten geçiyordu. Kimisi otel kayıtlarına kimisi ise kredi kartı ekstrelerini yakın markaja alıyordu. Şimdi ise eşlerinden şüphelenen çiftler, şeytanın aklına gelmeyecek bir yöntemle mahkemelere deliller sunuyor. Kendi adlarına faturalı aldıkları cep telefonlarını eşlerine hediye eden kişiler, daha sonra başka bir telefonun üst modelini alarak eski telefonu geri istiyor. Eski telefondaki silinmiş olan tüm yazışma, fotoğraf ve videolar özel bir programla geri getiriliyor ve mahkemede delil olarak kullanılıyor.

"ONLARCA ÇİFT BU YOLLARLA BOŞANIYOR"

Konuyla ilgili olarak konuşan Öğretim Görevlisi ve Adli Bilişim Uzmanı Mustafa Sansar, bu yöntemle boşanma davalarında bilirkişilik yaptığını belirterek delil toplama yöntemlerinin detaylarını anlattı. Kişilerin kendilerine bireysel, avukatları ya da mahkemeler tarafından gönderildiklerini söyleyen Sansar, karşı tarafın getirdiği her telefonu kabul etmediklerini söyledi. İlk olarak getirilen telefonun kişinin kendi adına faturalı olması gerektiğine değinen Sansar; "Bu tarz onlarca vaka geliyor. Genellikle mahkemeler bizi bu tarz olaylarda bilirkişi olarak atıyor.  Sonuçta bir yuvanın geleceği söz konusu olduğu için olabildiğince hassas olmaya çalışıyoruz" dedi.

AĞIR NAFAKALAR ÖDENİYOR

CMK’nın 67’nci ve HMK’nın 293’ncü maddelerinde de uzman görüşü (bilirkişi rapodru) alınmasıyla ilgili gerekli bilgilerin açıkça yazdığını söyleyen Mustafa Sansar,  özellikle boşanma davalarında delil toplamanın önemine değindi. Bazı kişilerin son dönemde eşlerine hediye aldıkları telefonlara casus programlar yüklediğini anlatan Sansar; "Örnek vermek gerekirse, daha önce elimize avukar aracılığı ile ulaşan davacının adına faturalı bir telefonu inceledik. Tamamen kilitli ve resetlenmiş olan bir telefondu. Bu tarz durumlarda cihazın kimin adına faturalı olduğu önemli. Yani bir başkasına ait olan bir cihazın incelenmesi yasal değil. İncelediğimiz cihaz sonrası bir rapor hazırladık. Hazırlanan rapor sonunda incelenen telefonu kullanan davalının 4 ayrı kişiyle resim,videove yazışmalarına ulaştık. Bu sayede aldatan eş karşı tarafa 4 milyon tazminat ödedi" dedi.  

İncelemeler sonucunda elde ettikleri verileri direk olarak davacı tarafa vermediklerini de belirten Sansar, karşı tarafın güvenliği için delilleri avukat aracılığı ile gönderdiklerini de belirtti.  

Bu Haberi Paylaş

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'redis' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: