Boşanmak isteyen eşlerin 'akıllı telefon' oyunu

Son dönemde açılan boşanma davalarında sunulan bir çok görsel delil akıllı telefonlardan silinen fotoğraf ve videolardan oluşuyor. İşin aslını 'hayrola.com' olarak araştırdık.

Kişilerin telefonlarına yüklediği 'facebook, twitter, skyp, instagram ve bu uygulamalardan gönderilen dm'ler' boşanma davalarında delil oluyor.

Alıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan silinen veriler ise incelemeler sonunda mahkemelerde delil olarak kullanılıyor. Eski dönem ve yeni dönemde boşanma davalarında kullanılan yöntemleri Adli Bilişim Uzmanı ve Öğretim Görevlisi Mustafa Sansar ile görüştük.

AKIL ALMAZ YÖNTEMLER

Bundan yıllar önce boşanma davaları eğer anlaşmalı değilse taraflar iddialarını ispatlamak için uzun bir süreçten geçiyordu. Kimisi otel kayıtlarına kimisi ise kredi kartı ekstrelerini yakın markaja alıyordu. Şimdi ise eşlerinden şüphelenen çiftler, şeytanın aklına gelmeyecek bir yöntemle mahkemelere deliller sunuyor. Kendi adlarına faturalı aldıkları cep telefonlarını eşlerine hediye eden kişiler, daha sonra başka bir telefonun üst modelini alarak eski telefonu geri istiyor. Eski telefondaki silinmiş olan tüm yazışma, fotoğraf ve videolar özel bir programla geri getiriliyor ve mahkemede delil olarak kullanılıyor.

"ONLARCA ÇİFT BU YOLLARLA BOŞANIYOR"

Konuyla ilgili olarak konuşan Öğretim Görevlisi ve Adli Bilişim Uzmanı Mustafa Sansar, bu yöntemle boşanma davalarında bilirkişilik yaptığını belirterek delil toplama yöntemlerinin detaylarını anlattı. Kişilerin kendilerine bireysel, avukatları ya da mahkemeler tarafından gönderildiklerini söyleyen Sansar, karşı tarafın getirdiği her telefonu kabul etmediklerini söyledi. İlk olarak getirilen telefonun kişinin kendi adına faturalı olması gerektiğine değinen Sansar; "Bu tarz onlarca vaka geliyor. Genellikle mahkemeler bizi bu tarz olaylarda bilirkişi olarak atıyor.  Sonuçta bir yuvanın geleceği söz konusu olduğu için olabildiğince hassas olmaya çalışıyoruz" dedi.

AĞIR NAFAKALAR ÖDENİYOR

CMK’nın 67’nci ve HMK’nın 293’ncü maddelerinde de uzman görüşü (bilirkişi rapodru) alınmasıyla ilgili gerekli bilgilerin açıkça yazdığını söyleyen Mustafa Sansar,  özellikle boşanma davalarında delil toplamanın önemine değindi. Bazı kişilerin son dönemde eşlerine hediye aldıkları telefonlara casus programlar yüklediğini anlatan Sansar; "Örnek vermek gerekirse, daha önce elimize avukar aracılığı ile ulaşan davacının adına faturalı bir telefonu inceledik. Tamamen kilitli ve resetlenmiş olan bir telefondu. Bu tarz durumlarda cihazın kimin adına faturalı olduğu önemli. Yani bir başkasına ait olan bir cihazın incelenmesi yasal değil. İncelediğimiz cihaz sonrası bir rapor hazırladık. Hazırlanan rapor sonunda incelenen telefonu kullanan davalının 4 ayrı kişiyle resim,videove yazışmalarına ulaştık. Bu sayede aldatan eş karşı tarafa 4 milyon tazminat ödedi" dedi.  

İncelemeler sonucunda elde ettikleri verileri direk olarak davacı tarafa vermediklerini de belirten Sansar, karşı tarafın güvenliği için delilleri avukat aracılığı ile gönderdiklerini de belirtti.  

Bu Haberi Paylaş