MODA DEMEK COPY PASTE DEMEK DEĞİL

   Moda nedir ? Klasik bir tanımla değişen yeni alışkanlıklardır. Ama biz bundan neyi anlıyoruz? Bir şey moda mı oldu, hemen moda olan şeye sahip olup kendimize birebir kopyalamayı.  AMA MODA BU DEĞİL!
    Konuşma tarzı, müzikler, yeme içme de modaya bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Ama moda denilince akla ilk olarak giyim geliyor. Ben de bugün giyim kuşam üzerinden konuşacağım.
    Öncü olan markalar büyük bir hevesle bir model çıkarıyor. Bir bakıyorsun hoop ardından bizim butikler onun yandan çarklısını çıkarmış. En basitinden Fendi markasının bir elbisesini gördüm. F harfiyle damgalı güzel şık bir elbise. Tabi fiyatı tek böbreğime eşit ama neyse konumuz bu değil. O damgalı F desenini nerde gördüm biliyor musunuz ? Boxerda. Evet evet bildiğimiz boxer. Fendi görse yemin ederim oturur ağlar ben bu hallere düşecek miydim diye.
    Hepiniz görmüştür. Ünlü sanatçıların giydiği ve şu an herkesin ayağında olan Balenciaga ayakkabıları. Evet 5-6 bin liralık ayakkabı. Zengin olan orjinalini alıyor, satılık böbreği olmayan replikasını alıyor. Alma kardeşim Gigi giyiyor diye illa sende de mi olacak? Giyme senin de bir farkın olsun.
    Dışarı çıkın bakın sanki kıyafetleri Kızılay dağıtmış gibi herkeste aynı modeller var. Aynı pantolondan 50 kişide vardır ama kimse ses etmez. Ama bir davette biriyle pişti olsun hemen triplere girer. E zaten sen moda diye onunla aynı ceketi giyiyordun şimdi ne oldu diye sorarlar adama?
   Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların modayı yakından takip etmesi daha da kolaylaştı. YouTube’daki makyaj videoları, tv kanallarındaki alışveriş ve giyim yarışmaları, Instagram’daki ürün ve kıyafet tanıtımı yapan bloggerlar... Bunlar da modaya yön verme konusunda önemli bir etken aslında. Onları takip eden ve izleyen kişiler ister istemez etkisi altında kalıp gerek makyajla gerek giyimle modaya ayak uydurmaya çalışıyorlar.
Ama bazen iş modaya uymaktan çıkıp birebir kopyalamaya kadar gidiyor. Maalesef hazırcı bir toplum olduğumuz için bu konuda da hazıra konmaya bayılıyoruz. Zaten kıyafetler önümüze hazır halde geliyor onu bile kendimize göre uyarlayamıyoruz. Bir moda öncüsü aynı kıyafetiyle bir kombin yapmıştır hemen bizler de aynısı kendimize copy paste yapıyoruz. Ne gerek var canım? Ne de olsa birisi bizim yerimize yapmış ya! Bize yakışmış mı, yakışmamış mı umurunuzda mı? Sonuçta hazır işte ohh aynısı al ya da diktir. Mis gibi hazır kombin.
   Şu klasik moda kişinin kendisine yakışanı giymesidir olayı da kalktı artık ben size söyleyeyim. Yakışsa da yakışma da sırf moda diye o kıyafet a-lı-na-cak. Sana dar geliyormuş olsun ne olacak moda, seni kilolu gösteriyor olsun herkes bunu böyle giyiyor ama, sana yakışmamış yalnız ne yapalım bu aralar bu moda! Böyle diye diye tek tip olduk. Sokakta, okulda, işte, çarşıda bakın hep aynı tarzda insanlar. Kimsenin kimseden farkı kalmadı. Bakın herkeste aynı makyaj, aynı kombin hatta ve hatta aynı başörtü bağlama. Kimsenin kendine has özgünlüğü kalmadı.
   Kıyafet alırken bile “Ben bilmem kimin üzerindeki gömleği istiyorum”u duydu bu kulaklar. Neden çünkü onda da var neden ben de olmasın ki ?
Moda kötü bir şey değil ama bizler her şeyin olduğu gibi bunun da cılkını çıkardığımız için insan da ne heves kalıyor ne tad. Ne diyeyim inşallah bir gün modasızlık moda olur da toptan rahat ederiz.

Bu Haberi Paylaş