Türkiye’de En Temiz Havaya Sahip Şehir!

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği sınır değerlerine göre daha yüksek değerleri partiküler madde (PM10) yönünden “temiz” kabul eden ulusal mevzuata göre dahi sadece 27 ilimizin (yüzde 33) havası ‘'temizdir''. Başka bir ifadeyle; ulusal mevzuatımızın DSÖ verilerine göre oldukça yüksek olan sınır değerlerine göre dahi her üç ilimizden sadece birisinin havası sınır değerlerini aşmamaktadır

SINIR DEĞERLERİ AŞMAYAN TEK İL: ARDAHAN

Partikül madde açısından 2018 yılında Dünya Sağlık Örgütü'nün izin verdiği sınır değerleri aşmayan yegâne ilimiz Ardahan'dır. En temiz beş ilimizin dördünde sırasıyla Tunceli (21 µg/m3) ve Hakkâri (21 µg/m3), Rize (23 µg/m3) ve Artvin (25 µg/m3)'in partikül madde düzeyleri (PM10) Dünya Sağlık Örgütü sınır değerlerine göre kirli olarak kabul edilmektedir.

İstanbul'da 2018 yılında toplam 30 istasyonun sadece 9'unda (yüzde 30) yeterli ölçüm yapılmıştır. Başka bir ifadeyle; 2018 yılında her üç istasyondan ikisinde yeterli ölçüm yapılmamıştır. Öte yandan yeterli ölçüm yapılmayan istasyonların ağırlıkla Aksaray, Esenler, Göztepe, Kadıköy, Yenibosna gibi geçmiş yıllarda yüksek hava kirliliği yaşanan ilçeler olması, yeterli ölçüm yapılan dokuz istasyonun arasında Silivri ve Şile gibi hava kirliliği sorunu yaşamayan ilçeler olması dikkat çekicidir.

Bu Haberi Paylaş