Trend
 1. 2023 yılında önemli bir başarıya imza attı
 2. Gençler iklim değişikliği konusunda endişeli
 3. GTA 5 sızıntıları gündeme damga vurdu
 4. 2,5 milyon adetlik sevkiyat rakamına ulaştı
 5. Dijital becerilerin eksikliği kazancı düşürüyor
 6. İngilterede kaos... Tüneli su bastı: Binlerce yolcu mahsur kaldı!
 7. Hayırlı Cumalar Mesajları 29 Aralık 2023! Güzel, anlamlı Cuma mesajları; Resimli, kısa, dualı, ayetli Cuma mesajları, sözleri...
 8. Kaliforniyada dev dalga korkuya neden oldu
 9. Kim Milyoner Olmak İster hangi günler? Kim Milyoner bugün yok mu, kalktı mı? 31 Aralık 2023 Kim Milyoner Olmak İster yeni bölüm hangi gün, ne zaman?
 10. Rusya’nın Belgorod kentine düzenlenen saldırı: 22 ölü, 109 yaralı
 11. Yıldızlar Bana Uzak dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte Yıldızlar Bana Uzak oyuncu kadrosu
 12. Namaz abdesti alınışı! Diyanete göre abdest nasıl alınır? Abdest alırken okunacak dualar ve sureler!
 13. CENTCOM açıkladı: Kızıldeniz’de konteyner gemisine füzeli saldırı
 14. Yıldızlar Bana Uzak nerede çekiliyor? Yıldızlar Bana Uzak çekim yeri merak edildi!
 15. Yılbaşı sabahı için beslenme önerileri
 16. Kuzey Kore lideri, 2024 yılı hedeflerini açıkladı: Uzaya 3 casus uydu daha gönderecek
 17. Narın Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir? Nar Nasıl Tüketilir, Ne İşe Yarar?
 18. Emziren annelere beslenme önerileri
 19. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası! Gazze’de yeniden ateşkes olacak mı?
 20. Yıldızlar Bana Uzak konusu nedir? Yıldızlar Bana Uzak uyarlama mı gerçek hayat hikayesi mi?
 21. En önemli beş teknoloji trendi neler?
 22. Eksozom tedavisi saç ekim işleminin başarısını yükseltiyor
 23. Firmalar ilaç mı stokluyor? Yüzde 25lik zam öncesi ilaç bulmak zorlaştı
 24. Yıldızlar Bana Uzak dizisi hangi gün, saat kaçta başlıyor? Yıldızlar Bana Uzak hangi kanalda, ne zaman yayınlanıyor?
 25. BM Barışı Koruma Gücü, 10 yılın ardından Mali’den ayrıldı
 26. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası!
 27. GTA 6’nın başkarakteri Lucia ifşa oldu
 28. Hicri yılbaşı nedir? Hicri yılbaşı duası okunuşu: Hicri yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler!
 29. Hülya Avşar kimdir, kaç yaşında? İbo Show yılbaşı özel bölüme konuk oldu!
 30. Göbek Düşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Göbek Düşmesine Hangi Bölüm Bakar?

MARVEL! İflasın Eşiğinden Dünya Markasına!

Bu senenin en çok beklenen filmleri arasında yer alan Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı, Marvel Sinema Evreni’nin 10 yıllık çalışmasının bir ürünü. Açıklanan ama adı henüz belirli olmayan Yenilmezler filmiyle birlikte stüdyo daha önce hiç görülmemiş bir başarıya doğru koşuyor. Ama işler her zaman bu kadar başarılı değildi. Hatta 90’larda şirket iflasın eşiğinden döndü. Marvel iflasın eşiğinden dönüp nasıl bir çizgi roman ve sinema devine dönüştüğüne bakalım. Şirketin zorlu yolculuğu girişimciler için oldukça değerli bilgiler içeriyor.

İlk olarak 60’larda karşımıza çıkan Marvel, çizgi roman dünyasında yeni bir akım başlattı. 90’lı yılların başına kadar Örümcek Adam ve Fantastik Dörtlü gibi efsane karakterleriyle farklı kesimlerden gelen insanların beğenisini kazandı. Hatırlayın: Hepimiz çocukken okuldan gelince Örümcek Adam çizgi filmi karşısında yemek yemiyor muyduk? Fakat şirketin başarısı 1993 yılında darbe almaya başladı ve 1996 yılına kadar keskin bir düşüş gösterdi.Neil Gaiman, Marvel’ın geleceğini öngördü ve çizgi roman şirketlerini ve yöneticilerini uyardı. Kulağa kıyamet senaryosu gibi gelse de Gaiman’ın tahminleri kısa sürede doğru çıktı. Çizgi romanlar en önemli koleksiyon parçaları hâline geldi ve bu hobi için özel fan serileri üretilmeye başlandı. Ünlü çizgi roman koleksiyoncularından olan Ron Perelman, Marvel Grubu’nu 1989 yılında satın aldı. Daha sonra şirketi borsaya açtı ve eğlence sektöründe yeni yatırımlar yapmaya başladı. Fakat şirket borsaya girdiğinde çizgi romanların fiyatları arttı ve insanlar her geçen gün daha az çizgi roman satın almaya başladı. Bu da şirketin ciddi bir değer kaybına uğramasına yol açtı.Perelman, yenilikçi düşünceleriyle Marvel’ı sadece çizgi roman şirketi olarak tanıtmak yerine sinemaya yöneldi. ToyBiz’i satın aldı ve Marvel Stüdyoları’nı kurdu. ToyBiz’in başında olan Avi Arad, oyuncak sektöründeki başarısıyla oldukça tanınan biriydi. Arad, Stan Lee ile anlaştı ve X-Men sersinin başlatılmasına öncülük etti. Daha sonra 1993 yılında dünyada büyük yankı uyandıran ilk X-Men filminin yapımını başlattı. Blade ile birlikte Marvel sinemaya daha da ağırlık verdi.Yapımlardan şirkete kalan kâr oldukça azdı. Şirket nerdeyse yok denecek bir gelir elde ediyordu. David Maisel, Marvel Sinema Evreni’nin yaratılması için bir proje sundu ve risk alarak projeye destek bulmak için Merrill Lynch danışmanlık şirketiyle anlaştı. 525 milyon dolarla işe başlayan şirket, sinemada büyük bir başarı elde etti. 
Kaptan Amerika, Thor ve Demir Adam gibi filmlerden oluşan bir evren yaratan şirket, iflastan büyük bir başarıya geçiş yaptı. 2009 yılına geldiğimizde Disney 4,3 milyar dolar karşılığında şirketi satın aldı. Marvel’in planladığı projeler düşünüldüğünde Avi Arad’a göre bu, iki taraf için de kârlı bir anlaşma oldu.


Bu Haberi Paylaş