Gizli Tehlike Hayatimızın Her Köşesinde!

''25. Kare Tekniği'' bir çok alanda kullanılan bir etkileme yöntemidir. Ne kadar etkili olduğu konusunda tartışmalar yıllardır devam etse de, kısaca; bilinçli olarak anlaşılmayacak şekilde, görüntülerin arasına gizli mesajlar serpiştirilmesidir.

Öyle ki bu teknik bir çok silahtan daha tehlikeli ve etkili. Çünkü kullanıldığı alanlar genelde reklamlar, filmler veya tv programlarıdır. Biz de Hayrola ekibi olarak sizlere nasil anlatacağımızı araştırdık. Gelin size bu konuyu görseller ile anlatalım.

Mesela, sinemada 24; televizyonda da 25 kare art arda geliyor ama sadece 1 saniyelik bir görüntü olusturuyor. Bu tatigi ilk araştıran ve reklamlara döken firmalardan olan Amerika'da bir sinema;

Sinema filminin baslarinda ''Pop Corn ye, Kola iç'' seklinde mesajları 25. Karelere serpistirerek buyuk oranda Pop Corn ve Kola satışı gerçeklestirmiştir.

 

Fakat artık bu teknik etik olmadigindan, Amerika ve bir çok ülkede yasaklanmıştır. Tabi hangilerinde gerçekten yasak tartışılır... Zaten bir süre sonra mesaj verme sekilleri degisti. Kimse ilk bakışta anlamiyor ama 25. Kare'de insan beynini harekete geçirecek en güçlü dürtüler "Yemek ve Seks". Reklamcılıkta ve sinemada "seks satar"  klişesi buradan geliyor.

Kuzuların Sessizliği filminde de karşımıza çıkmıştı...

Bir örnek daha...

 

Bu Haberi Paylaş