Trend
 1. 2023 yılında önemli bir başarıya imza attı
 2. Gençler iklim değişikliği konusunda endişeli
 3. GTA 5 sızıntıları gündeme damga vurdu
 4. 2,5 milyon adetlik sevkiyat rakamına ulaştı
 5. Dijital becerilerin eksikliği kazancı düşürüyor
 6. İngilterede kaos... Tüneli su bastı: Binlerce yolcu mahsur kaldı!
 7. Hayırlı Cumalar Mesajları 29 Aralık 2023! Güzel, anlamlı Cuma mesajları; Resimli, kısa, dualı, ayetli Cuma mesajları, sözleri...
 8. Kaliforniyada dev dalga korkuya neden oldu
 9. Kim Milyoner Olmak İster hangi günler? Kim Milyoner bugün yok mu, kalktı mı? 31 Aralık 2023 Kim Milyoner Olmak İster yeni bölüm hangi gün, ne zaman?
 10. Rusya’nın Belgorod kentine düzenlenen saldırı: 22 ölü, 109 yaralı
 11. Yıldızlar Bana Uzak dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte Yıldızlar Bana Uzak oyuncu kadrosu
 12. Namaz abdesti alınışı! Diyanete göre abdest nasıl alınır? Abdest alırken okunacak dualar ve sureler!
 13. CENTCOM açıkladı: Kızıldeniz’de konteyner gemisine füzeli saldırı
 14. Yıldızlar Bana Uzak nerede çekiliyor? Yıldızlar Bana Uzak çekim yeri merak edildi!
 15. Yılbaşı sabahı için beslenme önerileri
 16. Kuzey Kore lideri, 2024 yılı hedeflerini açıkladı: Uzaya 3 casus uydu daha gönderecek
 17. Narın Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir? Nar Nasıl Tüketilir, Ne İşe Yarar?
 18. Emziren annelere beslenme önerileri
 19. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası! Gazze’de yeniden ateşkes olacak mı?
 20. Yıldızlar Bana Uzak konusu nedir? Yıldızlar Bana Uzak uyarlama mı gerçek hayat hikayesi mi?
 21. En önemli beş teknoloji trendi neler?
 22. Eksozom tedavisi saç ekim işleminin başarısını yükseltiyor
 23. Firmalar ilaç mı stokluyor? Yüzde 25lik zam öncesi ilaç bulmak zorlaştı
 24. Yıldızlar Bana Uzak dizisi hangi gün, saat kaçta başlıyor? Yıldızlar Bana Uzak hangi kanalda, ne zaman yayınlanıyor?
 25. BM Barışı Koruma Gücü, 10 yılın ardından Mali’den ayrıldı
 26. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası!
 27. GTA 6’nın başkarakteri Lucia ifşa oldu
 28. Hicri yılbaşı nedir? Hicri yılbaşı duası okunuşu: Hicri yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler!
 29. Hülya Avşar kimdir, kaç yaşında? İbo Show yılbaşı özel bölüme konuk oldu!
 30. Göbek Düşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Göbek Düşmesine Hangi Bölüm Bakar?

Gizli Depresyon (Distimik) Nedir?

Çağın hastalığı olan depresyon kimi zaman ciddi belirtiler verirken çoğu zaman sinsi bir şekilde başlar ve sanki kişinin karakterinin bir parçasıymış gibi uzun süre devam eder.

Depresyon

Günümüzün hastalığı olarak nitelendirilen depresyon, 7’den 70’e birçok kişide görülmektedir. Toplumun %10-15’inde görülen ve gün geçtikçe artan depresyon problemi, uzmanlar tarafından psikiyatrik bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Kişinin tüm yaşam kalitesini etkileyen bir durum olan depresyon çağımızda en sık karşılaşılanrahatsızlıklardandır.

gizli-depresyon.gif

Gizli Depresyon Nedir?

Depresyon belirtileri görülen kişilerde uyku bozukluğuiştahsızlıkumutsuzluk,karamsarlıkkonsantrasyon bozukluğu ve halsizlik görülmektedir. Ancak çoğu kişidepresyonda olduğunun farkında değildir. Tıp dilinde “Distimik” olarak adlandırılan bu durum sinsice ortaya çıkar ve yavaş yavaş ilerler. En az 2 yıl süren gizli depresyonun çocukluk ve ergenlik dönemlerinde de meydana geldiği görülmektedir.  

Distimik bozukluğu olan kişiler genellikle kendilerini “kendimi bildim bileli böyleyim”şeklinde tanımlarlar. Bu durumu psikolojik bir rahatsızlık veya depresyon belirtisiolarak görmek yerine yapısal durumlarının bu şekilde olduğunu ve karakterlerinin bir parçası olduğunu söylerler.

gizli-depresyon-nedir.jpg

Erkeklerde Daha Çok Görülüyor! 

Distimi hastalığı yani gizli depresyon, erkeklerde daha çok görülüyor. Kadınların erkeklere oranla daha çok ağlaması, sinir ve üzüntülerini çoğunlukla konuşarak ve bağırarak atlatmaları gizli depresyona karşı koruyor.

Kadınların sürekli arkadaşları ile dertleşmeleri, sıkıntı ve üzüntülerini içine atmasını engelliyor.  Erkekler ise bu sıkıntıları dile getirmektense içlerinde yaşamayı tercih ediyorlar. Bu durum ise distimik bozukluğu beraberinde getiriyor.

erkeklerde-gizli-depresyon.jpg

Gizli Depresyonun Belirtileri 

Kişi kendindeki potansiyeli yok sayarak hiçbir şeye motive olamazlar. Hayata karşı karamsar ve umutsuz yaklaşırlar. Daha önceleri sevdikleri ve uyguladıkları hobilerinden vazgeçerek her şeye karşı isteksizlik başlar. Amerikalı psikologların 43 bin kişi ile yaptıkları araştırmada gizli depresyon geçiren kişilerin verimsiz çalıştığı, fiziksel ve duygusal sorun yaşamaya meyilli oldukları gözlemlenmiştir.

Bu kişiler daha önce başardıkları işleri ve yeteneklerini görmezden gelerek isteksiz davranırlar. Böylece başarısızlık yaşayarak kariyerlerinde hak ettikleri başarıyı elde edemezler. Bu kişilerin evliliklerinde ve arkadaş ortamlarında sık sık problem yaşadıkları ve sorumluluklarını yerine yetirmedikleri görülür.

is-yerinde-gizli-depresyon.jpg

Evlenmeyi Reddediyorlar

Distimi hastaları yerine getirmeleri gereken sorumluluklardan kaçındıkları için bir çoğunda evliliğe karşı isteksizlik ve karşı çıkma gibi durumlara rastlanılmaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanılan bu durum evlenmeye karşı isteksizliğe neden oluyor.

Distimi hastalarının evliliğe karşı isteksiz olmaları ve uzak durmalarının başlıca nedeni kaybetme korkusudur. Küçük yaşlarda veya hayatının bir bölümünde yaşadığı bir travma sonucunda kaybetmekten korktuğu için sevgili, arkadaş ve eş edinme gibi durumlardan uzak dururlar.

evlilik-002.jpg

Gizli Depresyonun Tedavisi

Kişi hayata karşı karamsar, umutsuz ve isteksiz davranışlarının farkına varmasıyla bir an önce bir psikoloğa başvurmalıdır. Daha önce yapmaktan keyif aldığı fakat sonrasında bunlardan haz almayarak isteksizlik oluşması durumunda depresyonu önlemek amacıyla psikolojik destek alması önerilmektedir.

Psikolojik desteğin yanı sıra ilaç tedavisi de tercih edilmektedir. İlaç tedavisindeantidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak ilaç tedavisi mutlaka ve mutlaka bir uzman onayı ve kontrolü ile uygulanmalıdır.

Düzenli ilaç kullanımı ve psikolojik destek ile hastalarda kayde değer iyileşmeler görülmektedir. Ancak depresyonun yeniden başlamaması adına bu tedavi iki yıl boyunca koruyucu olarak devam etmelidir.


Bu Haberi Paylaş

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'redis' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: