Trend
 1. Bu besinler damarlarınızı kurutuyor
 2. Azerbaycandan mayın patlaması! 3 sivil hayatını kaybetti
 3. Putinden yeni petrol satışı kararı
 4. Son dakika: Yalı Çapkını Esme kimdir? Esmenin gerçek adı! Sezin Bozacı kaç yaşında? Sezin Bozacı hangi dizilerde oynadı?
 5. Yalı Çapkını Abidin kimdir? Abidin Suna evlenecek mi? Ersin Arıcı kaç yaşında? Ersin Arıcı hangi dizilerde oynadı?
 6. Yalı Çapkını Kazım kimdir? Diren Polatoğulları kaç yaşında? Diren Polatoğulları hangi dizilerde oynadı?
 7. Merak edildi: Yalı Çapkını Sultan kimdir? İrem Altuğ kaç yaşında? İrem Altuğ hangi dizilerde oynadı?
 8. Yalı Çapkını İfakat yengeyi kim oynuyor? İfakat Orhan aşkı! Gülçin Santırcıoğlu nereli?
 9. Yalı Çapkını Saffet kimdir, hastalığı nedir? Ediz Akşehir kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı?
 10. Son dakika: Yalı Çapkını Saffet Ağa kimdir? Saffetin dedesi Muhammed Cangören hangi dizilerde oynadı?
 11. Son dakika: Yalı Çapkını Nazan kimdir? Yeni oyuncu! Saffetin annesi Nazanı oynayan Bilge Can Göker hangi dizilerde oynadı?
 12. Yalı Çapkını Seyranın ablası kimdir? Beril Pozam hangi dizilerde oynadı? Beril Pozam kaç yaşında?
 13. Yalı Çapkını Yusuf kimdir? Umut Gezer kaç yaşında? Umut Gezer hangi dizilerde oynadı?
 14. Yalı Çapkını Suna kimdir? Beril Pozam kaç yaşında? Beril Pozam hangi dizilerde oynadı?
 15. Yalı Çapkını Orhan kimdir? Emre Altuğ kaç yaşında? Emre Altuğ hangi dizilerde oynadı?
 16. Yalı Çapkını Fuat kimdir? Doğukan Polat kaç yaşında? Doğukan Polat hangi dizilerde oynadı?
 17. Son dakika: Yalı Çapkını Serter kimdir? Pelinin sevgilisi Serdar mı? Tufan Gökpınar kaç yaşında? Tufan Gökpınar hangi dizilerde oynadı?
 18. Yalı Çapkını Hatice Hala (Hattuç) kimdir? Şerif Sezer kaç yaşında? Şerif Sezer hangi dizilerde oynadı?
 19. Son dakika: Yalı Çapkını Vahit kimdir? Mehmet Esen kaç yaşında? Mehmet Esen hangi dizilerde oynadı?
 20. Yalı Çapkını Pelinin annesi Zerrin kimdir? Pelinin annesi Zerrin! Toprak Sağlam canlandırıyor! Toprak Sağlam hangi dizilerde oynadı?
 21. Yalı Çapkını Betül kimdir? Orhanın asistanı Betül ile Ferit tanıştı! Yalı Çapkını Betülü kim oynuyor?
 22. Yalı Çapkını Mehveş kimdir? Uğur Demirpehlivan hangi dizilerde oynadı?
 23. Son dakika: Yalı Çapkını Sadık kimdir? Cenan Çamyurdu hangi dizilerde oynadı?
 24. Yalı Çapkını Nükhet kimdir? Halisin kızı Nüket ortaya çıktı! Yalı Çapkını dizisinde Nüketi kim oynuyor?
 25. Son dakika: Yalı Çapkını Gülşah kimdir? Yeni oyuncu Gülşahın gerçek adı! İpek Erdin hangi dizilerde oynadı?
 26. Yalı Çapkını Tarık kimdir? Seyrana talip! Baran Bölükbaşı hangi dizilerde oynadı?
 27. Hubbledan fırlatılışının 33. yıl dönümünde büyüleyici kare
 28. Putinden okullarda İHA kullanma eğitimi verilsin önerisi
 29. Sağlığın başı aşı
 30. Telif suçlamalarıyla karşı karşıya: Ed Sheeran, mahkemede gitar çalıp şarkı söyleyerek savunma yaptı

Gizli Depresyon (Distimik) Nedir?

Çağın hastalığı olan depresyon kimi zaman ciddi belirtiler verirken çoğu zaman sinsi bir şekilde başlar ve sanki kişinin karakterinin bir parçasıymış gibi uzun süre devam eder.

Depresyon

Günümüzün hastalığı olarak nitelendirilen depresyon, 7’den 70’e birçok kişide görülmektedir. Toplumun %10-15’inde görülen ve gün geçtikçe artan depresyon problemi, uzmanlar tarafından psikiyatrik bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Kişinin tüm yaşam kalitesini etkileyen bir durum olan depresyon çağımızda en sık karşılaşılanrahatsızlıklardandır.

gizli-depresyon.gif

Gizli Depresyon Nedir?

Depresyon belirtileri görülen kişilerde uyku bozukluğuiştahsızlıkumutsuzluk,karamsarlıkkonsantrasyon bozukluğu ve halsizlik görülmektedir. Ancak çoğu kişidepresyonda olduğunun farkında değildir. Tıp dilinde “Distimik” olarak adlandırılan bu durum sinsice ortaya çıkar ve yavaş yavaş ilerler. En az 2 yıl süren gizli depresyonun çocukluk ve ergenlik dönemlerinde de meydana geldiği görülmektedir.  

Distimik bozukluğu olan kişiler genellikle kendilerini “kendimi bildim bileli böyleyim”şeklinde tanımlarlar. Bu durumu psikolojik bir rahatsızlık veya depresyon belirtisiolarak görmek yerine yapısal durumlarının bu şekilde olduğunu ve karakterlerinin bir parçası olduğunu söylerler.

gizli-depresyon-nedir.jpg

Erkeklerde Daha Çok Görülüyor! 

Distimi hastalığı yani gizli depresyon, erkeklerde daha çok görülüyor. Kadınların erkeklere oranla daha çok ağlaması, sinir ve üzüntülerini çoğunlukla konuşarak ve bağırarak atlatmaları gizli depresyona karşı koruyor.

Kadınların sürekli arkadaşları ile dertleşmeleri, sıkıntı ve üzüntülerini içine atmasını engelliyor.  Erkekler ise bu sıkıntıları dile getirmektense içlerinde yaşamayı tercih ediyorlar. Bu durum ise distimik bozukluğu beraberinde getiriyor.

erkeklerde-gizli-depresyon.jpg

Gizli Depresyonun Belirtileri 

Kişi kendindeki potansiyeli yok sayarak hiçbir şeye motive olamazlar. Hayata karşı karamsar ve umutsuz yaklaşırlar. Daha önceleri sevdikleri ve uyguladıkları hobilerinden vazgeçerek her şeye karşı isteksizlik başlar. Amerikalı psikologların 43 bin kişi ile yaptıkları araştırmada gizli depresyon geçiren kişilerin verimsiz çalıştığı, fiziksel ve duygusal sorun yaşamaya meyilli oldukları gözlemlenmiştir.

Bu kişiler daha önce başardıkları işleri ve yeteneklerini görmezden gelerek isteksiz davranırlar. Böylece başarısızlık yaşayarak kariyerlerinde hak ettikleri başarıyı elde edemezler. Bu kişilerin evliliklerinde ve arkadaş ortamlarında sık sık problem yaşadıkları ve sorumluluklarını yerine yetirmedikleri görülür.

is-yerinde-gizli-depresyon.jpg

Evlenmeyi Reddediyorlar

Distimi hastaları yerine getirmeleri gereken sorumluluklardan kaçındıkları için bir çoğunda evliliğe karşı isteksizlik ve karşı çıkma gibi durumlara rastlanılmaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanılan bu durum evlenmeye karşı isteksizliğe neden oluyor.

Distimi hastalarının evliliğe karşı isteksiz olmaları ve uzak durmalarının başlıca nedeni kaybetme korkusudur. Küçük yaşlarda veya hayatının bir bölümünde yaşadığı bir travma sonucunda kaybetmekten korktuğu için sevgili, arkadaş ve eş edinme gibi durumlardan uzak dururlar.

evlilik-002.jpg

Gizli Depresyonun Tedavisi

Kişi hayata karşı karamsar, umutsuz ve isteksiz davranışlarının farkına varmasıyla bir an önce bir psikoloğa başvurmalıdır. Daha önce yapmaktan keyif aldığı fakat sonrasında bunlardan haz almayarak isteksizlik oluşması durumunda depresyonu önlemek amacıyla psikolojik destek alması önerilmektedir.

Psikolojik desteğin yanı sıra ilaç tedavisi de tercih edilmektedir. İlaç tedavisindeantidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak ilaç tedavisi mutlaka ve mutlaka bir uzman onayı ve kontrolü ile uygulanmalıdır.

Düzenli ilaç kullanımı ve psikolojik destek ile hastalarda kayde değer iyileşmeler görülmektedir. Ancak depresyonun yeniden başlamaması adına bu tedavi iki yıl boyunca koruyucu olarak devam etmelidir.


Bu Haberi Paylaş