Dünyanın En Büyük Soygunları

Dünya'da Yapılan En Büyük Soygunların Şok Eden Gerçekleri

Graff Diamonds Soygunu

6 Ağustos 2009 tarihinde müşteri gibi resim çektirip poz veren iki erkeğin soygunuydu. Londra'daki Graff Diamonds'a girdiler ve yaklaşık 40 milyon sterlin (65 milyon ABD doları) değerinde mücevheri çaldılar. Soyguncular profesyonel makyaj, peruk, deri tonlar ve lateks protezler kullanarak kimliğini değiştirmeyi başarıp içeri girdiler. Çalınan mücehverler esrarını korumaktadırlar.Soyguncular özgürlüklerini koruyamayıp kısa bir süre sonra yakalanmıştır

. 

Securitas Depo Soygunu

Securitas depo soygunu İngiliz tarihinin en büyük nakit soygunu olmuştur. 2006 yılında 21 Şubat akşamı saat 18: 30'dan 22 Şubat 2006'nın ilk saatlerine kadar olup bitmiştir. Olay ile bağlantılı kişiler yöneticinin ailesini kaçırdı ve tehdit etti. On dört çalışanı bağlayıp  53.116.760 sterlin çalmayı başaran soyguncular olaydan birkaç ay sonra suçular yakalandı ve müebbet hapis cezasına çarptırıldılar.

Schiphol Havaalanı Soygunu

5 Şubat 2005'teki soygun öncesi dört adam, kuşkuları önlemek amacıyla üniforma ve bir kargo kamyonunu çalmıştır. KLM Royal Dutch Havayolu çalışanları gibi gözükerek kendilerini gizlemeyi başarmışlardır. Soygun günü, Anvers'e teslim edilmek üzere kesilmemiş pırlantalara dolu bir KLM kamyonuna binip 118 milyon dolarla beraber kayıplara kaçmış ve tarihteki en büyük elmas soygununu gerçekleştirmişlerdir.

 

Millennium Dome Raid Soygunu

7 Kasım 2000'de gerçekleşen Millennium Dome büyük baskını herkesi şok etmişti.Düzenlenen büyük bir sergi sırasında sürat tekneleriyle saldırı gerçekleştiren hırsızlar başarısız olmuşlardır. Polislerin havadan müdahalesiyle beraber hırsızlardan iki kişi hayatını kaybetmiştir.

 SMBC Londra Soygunu

Çalınan bilgileri kullanan korsan ekibi bankanın sistemine girerek dünyanın her köşesine ödeme emirleri göndermiştir. Uluslararası çete, Sumitomo Mitsui Banking Corporation'dan (SMBC) 229 milyon sterlinini uçurmuşlardır. İngiliz tarihinin kara lekesi olarak geçen sanal soyguncular hala aranmaktadırlar.

 

 Stephane Breitwieser Soygunu

Stephane Breitwieser isimli bir garson, 1995 yılı Mart ayında bir soygun gerçekleştirdi. Değerli resim ve sanat eserleri çaldıktan sonra bir sonraki durağı müzelerdi. 172'den fazla müzeyi soymayı başaran hırsızın. şu anki serveti 1,2 milyar dolar.

 

Irak Merkez Bankası Soygunu

Irak'ın koalisyon güçleri tarafından bombalanmasından bir gün önce 19 Mart 2003'te  Saddam Hüseyin'in oğlu Qusay Hüseyin, Merkez Bank of Bank'a bir not gönderdi. Süreç basitti ve banka personeli korku nedeniyle talebi kabul etti. 5 saatlik bir sürenin ardından tam 1 milyar dolarlık bir soygun gerçekleşmişti.

 

Banco Central Burglary Soygunu

Sabıkası bir hayli kabarık olan bir soygun çetesi,kiralık bir evin altından tünel kazarak Banco Central'ın içine girmeyi başarmışlardır. 50 milyon dolarlık soygun gerçekleştiren hırsızların kimliği halen daha bilinmemektedir.

 

Dunbar Zırhlı Araç Soygunu

ABD'de gerçekleştirimiş olan en büyük nakit hırsızlığı olarak kayıtlara geçmiştir.12 Eylül 1997'de Kaliforniya'daki Dunbar Armoured zırhlı araç tesisinde çalışan Allen Pace bu soygunu yönetti. Hırsızlar 18 milyon dolar çalarak kayıplara karıştı. Sonunda yakalanan hırsızlar 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Paylaş