Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Halsizlik ve yorgunluğunuz bahardan kaynaklanıyor olabilir mi?

İçinde bulunduğumuz aylarda birçoğumuz halsiz, yorgun, dikkatsiz, kaygılı, üşengeç, sinirli hatta bazen dikkatsiz olabiliyoruz. Bunun sebebi havaların ısınmasıyla metabolizmamızın yeni hava şartlarına yaka uydurmaya çalışması. Isınan havalarla birlikte duygu iniş çıkışları, yataktan başımızı kaldıramama, iştahsızlık gibi durumlar yaşamamız çok normal. Ayrıca bu belirtileri düzensiz uyku, yeterli beslenmeme, vitamin eksikliği, kansızlık gibi etkenler de tetikliyor ve süresinin uzamasına sebep olabiliyor.

Peki bu durumla nasıl başa çıkmalıyız?

Her şeyden önce vitamin desteği, besin takviyesi almak çok önemli. Mevsimine uygun taze meyve ve sebzelerden tüketmek bizleri daha dinç hale getirmekte. Ayrıca bahar ayları gelmeden kış aylarında taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi de bahar geldiğinde bu yorgunluğun daha az hissedilmesine ve daha kolay atlatılmasına yardımcı olur.

Sabahları kalkmakta zorlansak bile erken kalkarak uykumuzu düzene sokmak önemlidir. Ayrıca hafta sonlarımızı plan yaparak değerlendirmemiz de motivasyonumuzu arttıracaktır. Bol bol temiz hava almak da bahar yorgunluğunun azalmasına iyi gelecektir.

Ayrıca bahar yorgunluğunu başka hastalıklarla karıştırmamak gereklidir. Aynı belirtileri gösterebilen alerjik rahatsızlıklar, mide hastalıkları, tansiyon-kalp ve şeker hastalıkları ile karıştırılmamalıdır. Belirtilerin birkaç haftadan uzun sürmesi halinde bir uzmandan yardım alınması gerekir.


Bu Haberi Paylaş