23 Nisan Çocuk Bayramı’nı Kutlayan Ülkeler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği özel bir gündür. Atatürk, bu bayramı sadece Türk çocuklarına değil dünya çocuklarına armağan etmiştir. 23 Nisan sadece ülkemizde değil başka ülkelerde de kutlanmakta.

Bu sene 23 Nisan’ı Çocuk Festivali ile kutlayan Benetton, geçtiğimiz senelerde de çocukları yalnız bırakmayarak kutlamalar düzenlemişti. Bu sene 3.’sünü düzenlediği Çocuk festivalini her sene 23 Nisan tarihinde kutluyor. Yapı Kredi Bomontiada’da kutlanacak olan festivalde çocuklar dans, resim ve oyun atölyelerinde diledikleri gibi eğlenecek!

Her sene Azerbaycan’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanıyor. Geçtiğimiz yıl yine Bakü’de 23 Nisan etkinliği düzenlendi. Türk ve Azerbaycan okullarının ortak 23 Nisan etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Peki Türkiye’den başka hangi ülkeler 23 Nisan’ı kutluyor?

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanıyor.

Türkiye Bişkek Büyükelçisi’nin katkısı ve desteğiyle kutlanan 23 Nisan, etkinliklerine iki ülkenin marşları okunarak başlanıyor.

23 Nisan Çocuk Bayramı’nı Türkiye ile birlikte Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Çin, Nijerya da kutlamakta. Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl Makedonya, Bulgaristan, Gürcistan, Özbekistan, İsveç, Rusya ve Dubai’de erken kutlandı ve çocuklar diledikleri gibi eğlendiler.

TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarının kutladığı bir bayram haline getirmeyi amaçlayan bir şenlik. İlk kutlamalara yalnızca SSCB, Irak, İtalya, Romanya ve Bulgaristan’ın katıldığı şenlik günümüzde yaklaşık 50 ülkenin katılımıyla gerçekleşmekte.


Bu Haberi Paylaş