YouTube'dan Çocuklar İçin Yeni Yorum Özelliği

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, çocuk izleyicileri için son derece önemli bir adım attı. Son günlerde çokca karşılaşılan uygunsuz yorumlar nedeniyle bütün çocuk videolarındaki 'yorum yap' özelliğinin kaldırılacağı açıklandı.

YouTube, çocukların ön plana çıkarıldığı her videodaki yorum bölümünü kapatıyor. Çocuk videolarındaki yorum kısmı devre dışı olacak YouTube'dan yapılan açıklamada, geçen hafta pedofililerin çocukların yer aldığı videolara uygunsuz yorumlar bıraktığı haberleri üzerine, tüm bu videolarda yorum bölümünü devre dışı bırakma kararı alındığı belirtildi.

Şirketin söz konusu süreci geçen hafta başlattığı ve işleminin birkaç ay süreceği ifade edildi.

Uygunsuz yorumlar şirketlere geri adım attırdı

Nestle, ATT ve Epic Games gibi firmalar, çocuk videolarına uygunsuz yorumların yapıldığının ortaya çıkması üzerine YouTube'daki reklamlarını geri çekmişti. Sadece çok az sayıda kanalın, çocukların yer aldığı videolarda bu bölümü, yorumları aktif biçimde izlemeleri koşuluyla açık tutmasına izin verileceği bildirildi.

YouTube'un Üst Yöneticisi Susan Wojcicki, Twitter hesabında, "Bize göre hiçbir şey platformda genç insanların güvenliğini temin etmekten daha önemli değil." paylaşımını yaptı.

YouTube, çocuk sağlığı açısından sıkça tartışmalara konu olan bir platform olarak gündeme geliyor. Şirketin son hamlesinin çıkan haberler üzerine gelmesi ise, durumun ciddiyetini gösterdi.


Bu Haberi Paylaş