Yakın Geleceğin Meslekleri

Geleceğin mesleklerini Hayrola'da öğrenin! Çağın getirdiği yenilikler ile meslekler de değişiyor ve yakın zamanda da çok revaçta olacak meslekler ortaya çıkıyor. Bunlar da genellikle bilim ve teknolojiye dönük meslekler gibi duruyor...

2018 yılının sonunda İŞKUR "Geleceğin Meslekleri" adlı araştırmasını tamamladı. İŞKUR'un belirlediği geleceğin mesleklerinden bazıları :

Dijital Muhasebe

Dijital muhasebe ile birlikte muhasebe raporlarının çok daha hızlı olması, geçmişe yönelik verilerin sunulmasının yanı sıra geleceğe yönelik kararların alınmasına yönelik raporlar ve analizler de önem kazanmaktadır.

Dijital Reklamcılık

Dijital reklamcılık dijital olarak sergilenen pazarlama medyasına işaret eder. Dijital reklamcılık teknolojisi internette, akıllı telefonlarda ve elde taşınabilir medya cihazlarında ve hatta otomobiller ve reklam panolarında da mevcuttur.

Robot Mühendisliği

Robotik mühendisleri, robotlar ve robotik sistemler tasarlar ve yaratır.

 

Yazılım Mühendisliği 

Yazılım mühendisliği (Software Engineering), yazılımlarla ilgilinen bir bilim dalıdır. Bu bilimin temsilcileri olarak yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler ya da programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirirler.

 

Siber Güvenlik Uzmanı 

Şirketler depolayacakları verileri eskiden çok karışık internet protokolleri ve ağları üzerinden yürütürlerdi. Siber dünyasının gelişmesiyle birlikte, karışık ağ ve protokoller kalkarak yerini yeni algoritmalarla, yeni programlar yer aldı. Yeni algoritmalara karşı, yeni programlar üreten siber saldırganlar beraberinde bu verilerin korunması için Siber Güvenlik Uzmanlı’ğının ortaya çıkmasını sağladı. Bu yüzden Siber Güvenlik Uzmanlığı geleceğin mesleği olarak anımsanmaktadır.

Biyomedikal Cihaz Teknikeri

Biyomedikal cihaz teknikeri; hastanelerde kullanılan, ultrason cihazı, hasta monitörü ve elektrikli tekerlekli sandalye gibi tıbbi cihazların, bakım ve onarımını yapmakla sorumludur. Meslek Yüksekokullarının ilgili bölümlerinden mezun olarak mesleğe adım atılmaktadır.

Güneş Enerji Sistemi Teknik Personeli

Güneşten gelen sonsuz enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer bileşenlerin kurulumu ile elektrik enerjisine çeviren sistemlere güneş enerjisi sistemleri denir. Bu sistemlerin teknik ve diğer sorunlarının uzmanları gelecek yıllarda çok geniş kapsamlı bir ihtiyaç olacak.

Bu Haberi Paylaş