Ümmiye Koçak'tan Ders Niteliğinde Açıklama!

New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü alan ‘Yün Bebek’ filminin yazarı, yönetmeni ve Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu olan Ümmiye Koçak ders niteliğinde bir cevap verdi.

Ümmiye Koçak Kimdir?

Ümmiye Koçak, 1957 yılında Adana’da Çelemli Köyü'nde 10 çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak doğmuştur. Ümmiye Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilemedi. Ümmiye Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirdi. İlk okuduğu kitap Maksim Gork'nin “Ana” adlı kitabı oldu. İlk hikayesini 13 yaşında iken yazdı. Evlendikten sonra Mersin’in Arslanköy'üne gelin giden Koçak, köy kadınlarının yaşadıkları sorunları tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurdu. Topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun Remzi Özçelik'in “Taş Bademler” adlı oyunu oldu.Grup, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derleyerek “Kadının Feryadı” adlı oyunu sahneye taşıdı. Ümmiye Koçak, “Hasret Çiçekler” adlı oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahne aldı. 

Sürekli giyimiyle eleştirilen ancak aslında kıyafetin hiç önemi olmadığını defalarca yaptığı işlerle ortaya koyan Ümmiye Koçak:“ İçeriden çıkın, ben yapamam demeyin, görselliğe değil kafanın içerisine önem verin,sanatın köylüsü şehirlisi olmaz.Kadınlar yapamam dedikleri şeylerin üzerine gitmeli. Öncelikle kendilerini tanısınlar. Ben kimim, ben ne yapabilirim, benim elimden ne gelir dememeliler“. dedi

Bu Haberi Paylaş