Trend
 1. İsveç, 5 Rus diplomatı sınır dışı edecek
 2. Alparslan Büyük Selçuklu Ferzat kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Ferzat kaç yaşında? Tevfik Erman Kutlu hangi dizilerde oynadı?
 3. Alparslan Büyük Selçuklu Celal kimdir? Alican Okumuş hangi dizilerde oynadı? Alican Okumuş ile ilgili bilgiler!
 4. Alparslan Büyük Selçuklu Grigor tekfur kimdir? Serhat Tutumluer hangi dizilerde oynadı? Serhat Tutumluer ile ilgili bilgiler!
 5. Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Aybars Bey kimdir? Aybars Beyi kim oynuyor? Atsız Karaduman nereli, evli mi?
 6. Alparslanın annesi ve babası kimdir? Büyük Selçuklu Sultanı Alparslanın anası neden, nasıl öldü?
 7. Neft ne demek? Neft çukurları nedir? Alparslan Büyük Selçuklu Neft ne anlama geliyor?
 8. Son dakika: Batur Bey kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu Batur Beyi kim oynuyor? Şahin Çelik canlandırıyor! Şahin Çelik kaç yaşında?
 9. Alparslan Büyük Selçuklu Artuk kimdir? Onur Ayçelik canlandırıyor! Onur Ayçelik kaç yaşında?
 10. Ayşegül Ünsalın hayatı! Alparslan Büyük Selçuklu Akınay nasıl öldü? Ayşegül Ünsal kaç yaşında?
 11. DSÖden Sudan uyarısı: Biyolojik tehlike
 12. Prens William için flaş iddia! Yüklü bir ödeme aldı
 13. Merak edildi: Alparslan İsminin Anlamı Nedir? Alparslan İsmi Kuranda Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?
 14. Japon şirketin, Ay’a iniş sırasında uzay aracıyla bağlantısı kesildi
 15. “Kronik hastalıkların kök nedeni bulunup tedavi edilebilir”
 16. Almanyada mahkeme kulağa Rusça gelen soyadını değiştirme talebini reddetti
 17. Mescidi Aksada gözaltına alınan Türk vatandaşı serbest bırakıldı
 18. Serçe ve yüzük parmağındaki uyuşmaya dikkat
 19. Sapiensin yazarı Harari, yapay zekadan endişeli: İnsanlığın sağ çıkıp çıkamayacağını bilmiyorum
 20. Erzurumda deprem mi oldu? Kandilli ve AFAD son depremler listesi 25 Nisan 2023!
 21. Biden, 2024 ABD başkanlık seçimleri için adaylığını açıkladı
 22. Kistik fibrozis nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri
 23. Kenyadaki açlık tarikatı soruşturmasında ölü sayısı 73’e yükseldi
 24. Uzman isimden kızamık aşısı çağrısı: 2 gün sonra eyvahın faydası olmaz
 25. Doğum Günü Sözleri - En yaratıcı, komik ve eğlenceli İyi ki Doğdun Mesajları! Sevgiliye Doğum Günü Mesajları 2023…
 26. Asus, dizüstü ailesini genişletiyor
 27. Xiaomi, akıllı televizyon pazarındaki payını arttıracak
 28. 2023’ün en iyi fotoğraf çeken akıllı telefonu
 29. Sağlık Bakanlığı işçi alımı 2023 kura çekimi canlı izle! Sağlık Bakanlığı işçi alımı kura çekimi ne zaman, saat kaçta?
 30. Bard için yeni özelliklerini duyurdu

Sağlıklı Bir İlişkinin 10 Kuralı

Her ilişki farklı dinamiklere sahip olsa da temelinde ihtiyaç duyduğu ortak sınırlar vardır. Peki bu sınırlar nasıl belirlenir? Bu içeriğimizde ilişkide olması gereken önemli sınırlardan ve sağlıklı ilişki için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

İlişkide Sınırlar Olmalı Mı?

İlişkiler her zaman güllük gülistanlık değildir. İlk zamanlar birbiriniz için yaratılmış olduğunuza inanabilirsiniz. Fakat zaman geçtikçe saygı arka plana itilebilir. İlişki dediğimiz şey aslında hiç de kolay bir şey değil. Bu yüzden her ilişkide sınırlar en baştan çizilmelidir. Her ilişki birbirinden bağımsız özelliklere ve dinamiklere sahiptir. Fakat ortak temeller her ilişki için geçerlidir. Sınırlar ilişkide yaşanan tartışmalarınbüyümemesinde çok etkilidir. Bir birliktelik boyunca taraflar ilişkiyi kişisel olarak değerlendirmeli... Empati sağlıklı bir ilişkinin en önemli şartıdır. 

liskide-sinirlar.jpg


İlişkiler Neden Sınırlara İhtiyaç Duyar?

Sağlıklı bir ilişkinin sınırları olmaması gerektiğini düşünebilirsiniz. “Her şey ortada olmalı yahu!”, diyebilirsiniz. Fakat sınırlar ile kurallar aynı anlama gelen kelimeler değildir. Kurallar kesin nitelik taşır fakat sınırlar belirli bir duruma göre değişebilir. Sınırlarilişkide daha zayıf görünmeniz için değil daha güçlü durabilmeniz için vardır.

iliskiler-neden-sinirlara-ihtiyac-duyar.jpg


İlişkide Sınırlar Nasıl Belirlenir?

Her şey açıklık ve dürüstlükle başlar. Kendinize ve partnerinize karşı dürüst değilseniz bu sınırlar size yardımcı olmaz. Peki bu sınırlar nelerdir? Her ilişkiye ve kişilerin karakterine göre şekillenen sınırlar yazılı kurallardan oluşmaz. Bireylerin tercihlerine, hissettiklerine ve karakterlerine göre tespit edilip uygulanır.

bir-iliskide-sinirlar.jpg


10. Tetikleyiciler

Hepimizin geçmişte kötü ilişkileri oldu. Güven sorunlarıbenlik saygısı problemleriveya zihinsel - duygusal istismarlar geçmişimizden bize el sallıyor. Eski ilişkinizde yaşadığınız olumsuzlukları, yeni partnerinizin size yaşatmaması için onu uyarmalısınız. Örneğin kavgada küfür etmek size kötü hissettiriyorsa partnerinizin bu konuda ne düşündüğünüzü bilmesi gerekir.

tetikleyiciler.jpg


9. Beklentiler

Sınırlar sadece ilişkideki sorunları değil, aynı zamanda beklentileri de duraksatır. İlişkide karşı taraftan beklentiniz nedir? Partneriniz sizin ne istediğinizi bilmediği sürece hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Beklentileriniz hakkında partnerinizle iletişimde olmak size her zaman fayda sağlar.. Her gün mutlaka konuşmayı istiyorsanız bunu karşı tarafa söylemeniz gerekir. Veya haftada bir ailenizin halinin hatrının sorulmasını bekliyorsanız, bunu eşinizle veya sevgilinizle paylaşmalısınız. Unutmayın, sağlıklı bir ilişkiyi doğuracak şey en başta sağlıklı bir iletişimden geçer. 

beklentiler.jpg


8. Kavgalar

Ne yazık ki insan, dinamikleri olan bir canlı olduğundan kavgalar ve tartışmalarmutlaka olacaktır. Daha önceden belirlenmiş sınırlara sahip bir ilişkide, kavgalar ve tartışmaların öfkeden ziyade dostane bir şekilde bitmesi sağlanabilir. İlişkiye başlamaya karar verdiğinizde, karşı tarafa sizi neyin sinirlendirebileceği konusunda açıklama yapmanız faydalı olacaktır. Sakinleştikten sonta konuşmak için birbirinize zaman verin.

kavgalar.jpg


7. Sosyal Medya

Sosyal medyadaki aktiflik durumunuz ilişkinizi olumsuz yönde etkileyecek bir güce sahip olabilir. Bu nedenle bu konuda da konuşulacak sınırlar oldukça önemlidir. Sevgilinizle fotoğrafların sosyal medyada yer alacak mı veya bir ilişki içinde olduğunuz herkes tarafından bilinmeli mi? Bu gibi konular da çiftler arasında önceden konuşulmalıdır. 

sosyal-medya-001.jpg


6. Kendinize Ait Zaman

İlişkiler farkında olmadan zamanınızı alabilir. İlgi bekleyen karşı taraf sizi iş hayatınızda veya eğitim hayatınızda geri planda kalmaya itebilir. Sizin için önemli olan konuların altını daha önceden çizmeniz gerekir. Evet, birbirinize çok değer veriyorsunuz fakat ortada mezun olmanız gereken bir okul var! Ayrıca bir ilişki içerisindeyken de yalnızlığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Kafanızın rahat olması için kendinize ayırdığınız günlere sevgilinizin ya da eşinizin saygı duymasını sağlamalısınız. 

kendinize-ait-zaman.jpg


5. Buluşma Günleri

İlişkiye ilk başladığınız zamanlarda sık sık görüşmek size heyecan verecektir. Fakat sonraları hayatınızdaki önem dengeleri değiştiğinden karşı taraf görüşme sıklığının azalmasını olumsuz bir şekilde algılayabilir. Bu yüzden önceden belirlenmiş sınırlar hayatımızı kurtarır. Ne sıklıkla görüşeceğinizi en başta belirlemekten bahsetmiyoruz tabiki! Hayatınızda var olan gerçekleri önem sırasına göre sıraladığınızda, eşiniz veya sevgiliniz hangi sıradaysa bunu bilmeli. Karşılıklı anlayışla üstesinden gelinebilecek bu durum bahaneolarak algılanmamalı.

bulusma-gunleri.jpg


4. Özgürlük

Bir ilişkide gerçekten özgürlüğü sürdürebilir misiniz? İlişkilerin kontrol edilebilir hale kolayca gelmesi, bilinçli olarak bunu önlemeye çalışan insanlar için bile korku vericidir. Çoğu insan özgür olmak ister ve kendilerini kontrol altında hissettikleri bir ilişki içinde olmak istemezler. Ancak aynı zamanda birlik olduklarını hissetmeleri de önemlidir. Onlar aynımadalyonun iki tarafıdır. İçimizde kök salmış ve bizi diğer insanlarla bağ kurmaya itenbir şey vardır. Bu mantıklı ya da fiziksel değildir, manevi bir ihtiyaçtır. Sınırların belirlenmesinde özgürlük en önemli maddedir. 

independence.jpg


3. Samimiyet

İkili ilişkilerde zamanla samimiyet dozunun artması ilişkiyi uçuruma sürükleyebilir. İki tarafın birbirini her halleriyle sevmesini de sağlayabilir. Özellikle uzun süreli ilişkilerde pek fazla rastlanan bu durum iki tarafın arasındaki bağı güçlendirebildiği gibi ilişkiyi daha eğlenceli bir hale de getirebiliyor. Ancak bazen birinin diğerinden iğrenmeye başlamasına da neden olabilir. Bu yüzden kişiler birbirlerine en başta hoşlanıp hoşlanmadıkları şeylerden mutlaka bahsetmelidirler.

intimacy.jpg


2. Tek Eşlilik

Bir ilişkide olmanız sadık biri olduğunuzu göstermiyor maalesef. Bağlılık söz konusu olduğunda bir ilişkide sınırların olması zorunlu hale geliyor. Eşinizin veya sevgilinizinsizinle bir ilişki sürdürürken başkalarıyla vakit geçirip geçirmemesi sizin için ne kadar önemli? Bunu partnerinizle tartışmalısınız. 

tek-eslilik.jpg


1. Değişiklikler

Her ilişkide zamanla değişiklikler meydana gelecektir. Bu, ya ilişkinin bütününün değişimi ya da bireylerden birinin kişisel değişimi olabilir. Önemli olan sizin bu değişiklikleri nasıl karşılayacağınızdır. Öngörülemeyen sorunların nasıl ele alınacağıyla ilgili sınırların belirlenmesi, her şey ortaya çıktığında her iki tarafın sakin kalmasıylahallolacaktır. 

degisiklikler.jpg


Bu Haberi Paylaş

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'redis' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: