Kanserden Koruyan Besinler

Kanser tüm dünyada kalp ve damar hastalıklarından sonra en çok ölüme yol açan hastalık durumundadır. Üstelik gelişmekte olan ülkelerde halen artıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün uluslararası kanser araştırmalarını yürüttüğü GLOBOCAN adlı projenin verilerine göre; geçtiğimiz yıl 18 milyon kişiye kanser tanısı kondu ve bu hastalıktan ölen hasta sayısı 9,5 milyonu aştı. Peki, kanserden besinler yoluyla nasıl korunuruz.

Günümüzün en korkutucu hastalıklarından bir tanesi de kanserdir. Ülkemizde de her yıl yaklaşıkf 160 binden fazla kişi kansere yakalanıyor.

Kanserin oluşmasında genetik yapının da önemli olduğu söylenmesine rağmen sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yeterince aktif olmamak, alkol ve tütün kullanımının da önemli olduğu vurgulanıyor.

Uzmanlara göre haftada yapacağınız 150 dakikalık orta yoğunluktaki egzersiz, sağlıklı beslenme ile birlikte yaşam boyu kansere yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Sağlıklı beslenmede de un ve şekerden uzak durulması gerektiğini ve Akdeniz tipi beslenmenin tercih edilebileceği düşünülmektedir.

Kansere Karşı Koruyan Besinler Nelerdir?

Kırmızı Meyveler(Böğürtlen, yaban mersini, çilek, kuru üzüm)

İçeriklerinde bulunan fenolik ve flavonoid gibi biyoaktif bileşenler anti kanser özelliğindedir.

Ceviz/Badem/Fındık

Her gün 3-4 adet ceviz tüketimi gerekmektedir

Sarımsak

Sarımsağın aktif bileşeni di-alil-disülfidinin hem tümör oluşumunu hem de gelişimini engellediği belirtiliyor.

 

Ayrıca bunlardan başka:

Haftada 2-3 gün balık tüketelim

Kırmızı et tüketimini azaltalım

Doymamış yağ asitleri

Probiyotikleri ihmal etmeyelim

Tahıl ve kurubaklagiller hayatımızda olmalı

Bu Haberi Paylaş