Et tüketemeyenler, dikkat!

Hangi gıdalarda ne kadar protein var? Protein almak için sadece et mi yemeliyiz? Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, 'hayrola.com' okuyucuları için cevapladı.

Son zamanlarda tüketicinin cebini zorlayan konulardan biri de et fiyatları. Kasap ve marketlerde 50 liradan daha ucuza et bulmak çok zor.  Et ve et ürünleri tüketerek vücuda alınan protein, başka hangi gıdalarda var? Bu sorunun cevabını herkesin yakından tanıdığı Prof. Dr. Oğuz Özyaral'a sorduk.

Et dışında kas yapısını destekleyen protein kaynaklarının çeşitli gıdalarda da bulunduğunu anlatan Özyaral; "Proteinler vücut sağlığımız, günlük egzersizlerimiz, aktivitelerimiz ve beyin fonksiyonlarının gelişimi için gereklidir. Hücrenin büyüme ve gelişimini destekler, kasları güçlendirir, kansızlığı önler, vücut direncini yüksek tutarlar. Ancak vücut tarafından üretilmediklerinden dolayı dışarıdan alınmaları gerekir. Çeşitli tahıl, kabuklu yemiş ve sebzeler vücudun kendi başına üretemediği dokuz temel amino asit içeren
protein yapılar oluştururlar" dedi.

GÜNLÜK PROTEİN İHTİYACI

Bireylerin günlük protein ihtiyaçlarına da değinen Özyaral;  "Kadınlar için ortalama 46g, erkekler için 56g proteine gereksinilmektedir. Yeterli miktarda protein almak için iyi bir diyet planı yapılmalıdır. Et ve et ürünleri her ne kadar bu ihtiyacı rahatlıkla karşılayabiliyor olsalar dahi gerek vegan beslenmeyi tercih edenler, gerekse bazı rahatsızlıklarından dolayı kırmızı et tüketiminin zorladığı durumlar göz gönüne alındığında diğer kaynakları doğru kullanmak gerekir. Yumurta, süt, yoğurt ve peynir çeşitleri protein sağlama konusunda ilk sıralarda yer almaktadır" şeklinde konuştu.

ET DIŞINDA HANGİ GIDALARDA NE KADAR PROTEİN VAR?

Et Dışı Protein Kaynakları Ölçü Protein Miktarı (gram)
Mercimek 1 fincan 18
Tahin 2 çorba kaşığı 8
Barbunya 1 fincan 18
Kinoa 1 bardak 8
Soya Sütü 1 bardak 8
Bezelye 1 bardak 8
Enginar 1 bardak 8
Kenevir tohumu 3 yemek kaşığı 13
Yulaf ezmesi 1 kâse
Kabak Çekirdeği 1/4 bardak 8
Chia Tohumu 2 yemek kaşığı 5
Kenevir sütü 1 bardak 5
Soya Filizi 1 bardak 17
Ispanak 1 bardak pişmiş 5
Siyah Gözlü Fasülye 1/2 bardak 4
Brokoli 1 bardak 4
Kuşkonmaz 1 bardak 4
Taze Fasulye 1 bardak 8
Badem-fındık 1 fincan 8
Nohut ya da Humus 1 yemek kaşığı 1,1
Fındık-Fıstık Ezmesi 2 yemek kaşığı 8
Yumurta 1 adet 6
Güneşte Kurutulmuş Domates 1 fincan 6
Kuru fasulye 1 fincan 18
Yoğurt 1 kâse 20
Süt (organik) 1 bardak 8

ÇOCUKLARA İŞLEM GÖRMÜŞ ET YEDİRMEYİN
 

Çocukalrın beslenmelerine de dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Özyaral, özellikle 14 yaş altı çocukların kesinlikle katkı maddeli ve işlem görmüş et ürünlerinden uzak tutulmaları gerektiğini belirtti. Çocukların bağışıklık sistemlerinin 14 yaşına kadar tamamlanabildiğini söyleyen Özyaral; "Belli yaşın üzerindeki kişiler ile erken yaş çocukluk dönemlerinde bu durum daha da önem kazanır. Tek yönlü beslenmeler beraberinde başka sağlık sorunları da getirir" dedi.

Bu Haberi Paylaş