Trend
 1. 2023 yılında önemli bir başarıya imza attı
 2. Gençler iklim değişikliği konusunda endişeli
 3. GTA 5 sızıntıları gündeme damga vurdu
 4. 2,5 milyon adetlik sevkiyat rakamına ulaştı
 5. Dijital becerilerin eksikliği kazancı düşürüyor
 6. İngilterede kaos... Tüneli su bastı: Binlerce yolcu mahsur kaldı!
 7. Hayırlı Cumalar Mesajları 29 Aralık 2023! Güzel, anlamlı Cuma mesajları; Resimli, kısa, dualı, ayetli Cuma mesajları, sözleri...
 8. Kaliforniyada dev dalga korkuya neden oldu
 9. Kim Milyoner Olmak İster hangi günler? Kim Milyoner bugün yok mu, kalktı mı? 31 Aralık 2023 Kim Milyoner Olmak İster yeni bölüm hangi gün, ne zaman?
 10. Rusya’nın Belgorod kentine düzenlenen saldırı: 22 ölü, 109 yaralı
 11. Yıldızlar Bana Uzak dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte Yıldızlar Bana Uzak oyuncu kadrosu
 12. Namaz abdesti alınışı! Diyanete göre abdest nasıl alınır? Abdest alırken okunacak dualar ve sureler!
 13. CENTCOM açıkladı: Kızıldeniz’de konteyner gemisine füzeli saldırı
 14. Yıldızlar Bana Uzak nerede çekiliyor? Yıldızlar Bana Uzak çekim yeri merak edildi!
 15. Yılbaşı sabahı için beslenme önerileri
 16. Kuzey Kore lideri, 2024 yılı hedeflerini açıkladı: Uzaya 3 casus uydu daha gönderecek
 17. Narın Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir? Nar Nasıl Tüketilir, Ne İşe Yarar?
 18. Emziren annelere beslenme önerileri
 19. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası! Gazze’de yeniden ateşkes olacak mı?
 20. Yıldızlar Bana Uzak konusu nedir? Yıldızlar Bana Uzak uyarlama mı gerçek hayat hikayesi mi?
 21. En önemli beş teknoloji trendi neler?
 22. Eksozom tedavisi saç ekim işleminin başarısını yükseltiyor
 23. Firmalar ilaç mı stokluyor? Yüzde 25lik zam öncesi ilaç bulmak zorlaştı
 24. Yıldızlar Bana Uzak dizisi hangi gün, saat kaçta başlıyor? Yıldızlar Bana Uzak hangi kanalda, ne zaman yayınlanıyor?
 25. BM Barışı Koruma Gücü, 10 yılın ardından Mali’den ayrıldı
 26. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası!
 27. GTA 6’nın başkarakteri Lucia ifşa oldu
 28. Hicri yılbaşı nedir? Hicri yılbaşı duası okunuşu: Hicri yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler!
 29. Hülya Avşar kimdir, kaç yaşında? İbo Show yılbaşı özel bölüme konuk oldu!
 30. Göbek Düşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Göbek Düşmesine Hangi Bölüm Bakar?

Doğru Yazılışlarıyla Sizi Şaşırtacak Kelimeler

Bildikleriniz unutun..

Hepimizin yazılışını karıştırdığımız kelimeler var ama bu içerikte doğru yazıldığını düşündüğünüz kelimelerin aslında öyle yazılmadıklarını göreceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

 1. Egsoz – Egzoz

Hangisi doğru diye sorulduğunda gözü kapalı cevap vereceğiniz bir kelime. Ancak halk arasında yaygın olarak kullanılan yazılışı tamamen yanlış. TDK’ye göre bu kelimenin doğru yazılışı “Egzoz”.

 1. Vejeteryan- Vejetaryen

Dilimizde sık sık kullanılan ama genel olarak yanlış kullanılan bir kelime daha. Hatta o kadar yanlış kullanıldığı oluyor ki bazı sağlık sitelerinde ve köşe yazılarında bile yanlış yazılmış halleri mevcut. Bu kelimenin doğru yazımı ise “Vejetaryen”.

 1. Tıraş-Traş

Üst üste tekrarlandıkça anlamsızlaşan ve yazımı karıştırılan bir sözcük. Kimimizin bu da karıştırılır mı diyeceği kimimizin de gerçekten böyle mi yazılıyor diye TDK’ye koşacağı bu sözcüğün, birçok haber sitesinde bile yanlış yazıldığını gördük. Kelimenin doğru yazılışı ise “Tıraş”.

 1. Acıtasyon-Ajitasyon

Duygu sömürüsü anlamına gelen kelimenin yazımı hepimizi şaşırttı. Hatta internette 3 farklı yazımını gördük diyebiliriz. Acıtasyon-Acitasyon ve Ajitasyon. Bu kelimenin doğru yazımı ise “Ajitasyon”.

 1. Ötenazi-Ötanazi

Kendini öldüreme hakkı anlamına gelen bir kelime. Bizim ülkemizde yasal değil ancak bazı ülkeler kişilere kendini öldürme hakkı tanıyabiliyor. Hatta sırf bu hakka sahip olabilmek için ülke değiştiren bile var. Herkesin doğru yazılışını duyduğunda “Yok daha neler” diyeceğini düşündüğümüz kelimenin TDK’deki yazılışı ise “Ötanazi”

 1. Parande-Perende

Doğru yazılışıyla herkesi şaşırtacak bir kelime daha. Havada çark gibi dönerek takla atmak anlamına geliyor. Ancak ülkemizin çoğunluğu bu kelimeyi yanlış kullanıyor. İnternette sözlük siteleri hariç doğru yazana ise pek rastlamadık. Evet herkesi hayrete düşürecek bu kelimenin doğru yazılışı “Perende”.

 

 1. Pardösü-Pardesü

Serin havalarda üzerimize aldığımız, paltodan biraz daha ince olan üstlük olarak tanımlayabileceğimiz kelimenin doğru halini bir yerde kullansanız tip tip bakışlara maruz kalabilirsiniz. Evet yine hepimizi şaşırtan kelimenin doğru yazımı “Pardösü”

 1. Cami-Camii

Aslında bu kelimenin hikayesi biraz farklı çünkü hepimiz önce bu kelimeyi cami olarak öğrendik ama bir şekilde bizi doğru yazılışının camii olduğuna inandırdılar. Ama gelin görün ki böyle bir durum söz konusu değil. Yani kelimenin doğrusu hala “Cami”.

 1. Dinozor-Dinazor

Bir diğer kelimemiz bilgi yarışmalarında sorulacak cinsten. Günlük hayatta çok kullanmıyoruz ama bizlere sorulduğunda kafamızı karıştıran bir kelime. Doğru yazımı ise “Dinozor”.

 1. Poça-Poaça-Poğaça-Pohça

O kadar farklı kullanımını görüyoruz ki bu kelimenin artık doğrusunu bilenlerin bile bir yerden sonra aklı karışıyor. Boğaça yazan yerleri görmedik değil. Doğru yazılışını söyleyerek bu konuya bir netlik getirelim. Doğru yazımı “Poğaça”

 1. Apandist- Apandisit

Vücudumuzda bulunan bir lenf düğümünün ismi apandis. Latincede “İt” kelimesinin iltihap anlamına gelmesinden dolayı bu bölgenin iltihaplanması ile oluşan hastalığın ismi apandisit. Halk arasında ise yaygın olarak apandist dense de bu da doğru bilinen yanlışlar arasında.

 1. Aperitif-Aperatif

Yemekten önce yenen çerez veya ön içki anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışını okumak biraz zor. Doğru yazılışı ise “Aperitif”

 1. Arefe-Arife

Belirli bir günün ya da olayın bir önceki günü veya ona yakın günler anlamına gelir. Halk arasında daha çok bayramdan önceki gün olarak kullanılıyor. Arefe diyen de arife diyen de mevcut ancak doğru yazılışı “Arife”.

 1. Floresan-Florasan

Bu kelimeyi hayatımızda floresan lambalardan tanıyoruz. Doğru yazımı sürekli karıştırılan kelimelerden diyebiliriz. Bilinenin aksine bu kelimenin doğru kullanımı “Florasan” değil “Floresan”.

 


Bu Haberi Paylaş

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'redis' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: