Bugün Dünya Günü!

Dünya Gününüz Kutlu Olsun!

Peki Dünya Günü nedir?

Dünyamızın daha fazla tehdit altında kalmasına dikkat çekmek amacıyla ilan edilen bir gün. Her yıl 22 Nisan’da kutlanıyor. İlk kez 1996 yılında San Francisco’da düzenlendi. John McConell tarafından dünyamızın güzelliğini kutlamak ve karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla özel bir gün düzenlenmesi fikri ortaya atıldı. John McConell Dünya Günü için 21 Mart ekinoksunu önermişti. Ancak bir yıl sonra yani 22 Nisan 1970’de Wisconsin’de 20 milyon kişinin katılımıyla çevre sorunlarına karşı büyük bir organizasyon gerçekleştirildi. Büyük ses getiren organizasyon sonrası ABD’de ilk defa “Temiz Hava Yasası” ve “Temiz Su Yasaları” hazırlandı.

Dünya Günü İpuçları

Tahmini olarak 4.543 milyar yaşında olan Dünya, Güneş sistemindeki en yoğun gezegen ve dört karasal gezegenin en büyüğü. Dünyamızı korumak ve daha yaşanılır bir haline getirmekse hepimizin görevi.

Dünya Günü Tavsiyeleri 1: En kolayıyla başlayalım. Odadan çıkarken ışıkları söndürmeyi unutmayın.

Dünya Günü Tavsiyeleri 2: Dışarı çıkın ve sokağınıza mahallenize bir ağaç ekin.

Dünya Günü Tavsiyeleri 3: Bir gün için de olsa gideceğiniz yere yürüyün ya da bisikletle veya toplu taşımayla gidin. Veya arkadaşlarınızla aynı aracı paylaşın.
 Dünya Günü Tavsiyeleri 4: Yemeklerinizde sebze meyve ve yerli ürünlere ağırlık vererek emisyon ve artık oranınızı azaltabilirsiniz.


Bu Haberi Paylaş