Aşk-ı Memnu Dizisi Kitabından Farklı mı?

Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil’in eserinden uyarlanmış bir dizi. Tabii ki dönem farklılıklarıyla bazı noktalar günümüze uygun hale getirilmiş. İşte bunlardan birkaçı...

Bihter Ziyagil

Ä°lgili resim

Bihter hem kitapta hem dizide annesiyle arasında yaşanan gerginliklerden kurtulmak, ailesinin yaşadıkları sebebiyle oluşan Melih Bey Takımı etiketinden kurtulmak ve en önemlisi annesinden intikam almak için Adanan Ziyagil ile evleniyor. Kitapta Bihter, evliliğinin ilk aşamalarında eşini sevmek için çok uğraşıyor.

Dizide evlenmelerinden kısa bir zamanda Behlül ile ilişkileri başlamasına rağmen, kitapta iki yılın ardından Bihter’in evliliğinden sıkılması sonucu ilişkileri başlıyor. Ayrıca kitapta Bihter paraya ve zenginliğe değer veren biri iken dizide bu yanlarına çok değinilmiyor hatta aşkı uğruna parayı elinin tersi ile itebilen bir karakter olarak karşımıza çıkıyor

Hem dizide hem de kitapta Bihter Behlül ile yaşadıklarından pişman olsa da onu sevmekten asla vazgeçemiyor...

Adnan Ziyagil

Ä°lgili resim

Adnan karakteri genel anlamda kitaptaki ile aynı. Hem dizide hem kitapta eşinin ölümünün ardından iki çocuğuyla birlikte yaşayan zengin ve kibar bir iş adamı. Başlarda yaş farkının sorun olmayacağını düşünse de bu durum aralarındaki uçurumu arttırmaya sebep oluyor. Sonrasında ise Bihter’le Behlül’ün aralarındaki yakınlık dikkatini çekiyor ve dizinin sonunda aralarındaki ilişkiyi Beşir’den öğreniyor.

Behlül Haznedar

behlül haznedar kapak ile ilgili görsel sonucu

Behlül hem dizide hem kitapta hovarda biri. Kitapta Galatasaray Lise ’si mezunu olan Behlül, dizide Galatasaray Üniversitesi’ne gidiyor. Hem kitapta hem dizide Peyker Behlül’ün eski sevgilisi. Kitaba göre Behlül Bihter ile olan ilişkisinden kısa bir süre sonra sıkılıyor. Dizide ise Firdevs Hanım’ın önerilerine kulak asarak Nihal ile yakınlaşmayı kabul ediyor. Ayrıca kitapta Behlül Nihal’e gerçekten aşıkken dizide hala Bihter’e aşık ama elindeki imkanları kaybetmekten korkan ve pişman olan bir Behlül görüyoruz.

Dizinin final bölümünde Bihter’in ölümünün ardından Behlül’ün, Bihter’in mezarının başında yaptığı konuşmayı hepimiz hatırlarız. Ancak kitapta Bihter’in ölümünün sonra Behlül’den söz edilmemiş.

Nihal Ziyagil

nihal ziyagil kapak ile ilgili görsel sonucu

Nihal annesiz büyüyen ve bu yüzden hırçın bir karaktere sahip olan bir çocuk. Önceleri Adnan Bey’in Bihter ile evliliğine karşı çıkıyor. Kitapta Bihter’in eve gelmesiyle Matmazel gönderiliyor ve Nihal kendini evde çok yalnız hissediyor. Hem kitapta hem dizide Nihal, Bihter’i kendine yakın görüyor. Behlül’e karşı hislerini kimseye açıklayamaması sebebiyle sık sık bayılmalar yaşıyor ve düğün günü Bihter ile Behlül’ün aşkını öğrenerek kriz geçiriyor. Hastaneden çıktıktan sonra kardeşi, babası ve Matmazel ile hayatlarına devam ediyorlar.

Firdevs Yöreoğlu

firdevs hanım ile ilgili görsel sonucu

Firdevs Hanım hem dizide hem kitapta zenginliği, şık giyinmeyi ve pahalı yerleri seven biri. Ancak dizide eşi, Firdevs Hanım’ı sevgilisiyle gördükten sonra kalp krizi geçirip ölürken, kitapta aşk mektuplarını gördükten sonra kalp krizi geçiriyor ve ölüyor. Dizide Firdevs Hanım kaza geçirdikten sonra kızının ve Adnan Bey’in ısrarlarıyla konakta kalıyor. Kitapta ise Firdevs Hanım konakta kalmak için bir bahane uydurmak zorunda kalıyor. Kızının ölümüyle felç geçiren Firdevs Hanım’ın sonraki yaşantısı ile ilgili ne dizide ne kitapta bilgi verilmiyor.

 


Bu Haberi Paylaş