Çağımızın Yeni Hastalığı 'İNSTAGÖRL'LÜK'

Hepinize merhaba. Maalesef yine ben.

Biraz önce çayımı yudumlarken, instagörllerin fotoğraf çekmek uğruna birbirinden saçma ve anlamsız aksesuarları neden bir araya getirdiği aklıma geldi ve birden tadım kaçtı. Bakın bunlar çekememezlik ya da kıskançlıktan değil. Herkesin yaptığı işe saygım sonsuz ama Allah Muhammed Kitap Evliya aşkına kahvenin yanına hesap makinesi koymak da ne. Ne yani bir yandan kahveni içerken bir yandan gelen faturalara yapacağın ödemeyi mi hesaplıyorsun.

 

Hadi tamam buna pek bir şey demeyeceğim ulan geçen biri fotoğraf çekmiş bakın abartmıyorum masada gözlükten şemsiyeye, ayakkabı çekeceğinden, yıldız tornavidaya kadar her şey vardı. Altına da yazmış ki tez vakti ... Yemin ederim masada bilgisayarla kalem kağıdın olduğunu fotoğrafa 15 dakika baktıktan sonra fark ettim.

Bir de instagörlü instagörl yapan şeyleri sıralamak istiyorum; birinci ve olmazsa olmaz instagörllü instagörl yapan en önemli şey beyaz masa. O beyaz masa öyle sade olur mu? Elbette olmaz. Neler olur peki o masanın üstünde? Vintage model kemik renk numarasız hatta bazen camsız gözlük, yol kenarlarından toplanılmış çiçek veya kurutulmuş gül, pili bitmiş ama fotoğraf çekmekte işe yarıyor diye atılmayan saat, fotoğraf çekeceğim diye ice tea gibi olmuş çay, çayın yanında evde mümkünatı yok yapılmayan hazır pastahanelerden alınmış şekilli şukullu kurabiyeler, rahmetli kesip yenilen tavukların tüyü,hala daha anlamlandıramadığım sulu boya fırçaları. Kahve olayına da girmem gerekirse ya otantik bardaklarda yapılmış Türk kahvesini görürsünüz ya da üstüne ismi veya nicki yazılmış Starbucks bardağı ve tabi ki onların yanında kendileri mi yapıyorlar bilmiyorum(sanmıyorum) renkli makaronlar. Ayy valla ben yazarken yoruldum onlar bunları bir araya getirmeye yorulmuyorlar.

 

Fıtrat meselesi bu. Yani ben hayatımın hiç bir yerinde bu kadar teferruata yer vermedim, vermem de herhalde. Hayır işin garibi bunlar olunca daha çok like alıyor fotoğraflar. Benim düz attığım kahve fotoğrafı maximum 250 llike alıyor. O da o kadar uğraşmış ayıp olmasın diyedir kesin. Valla bilmiyorum ya biz çok odunuz ya millet çok duygu yüklü. Yine bir kız fotoğraf paylaşmış altına da Cemal Süreyya'dan "okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık sevda da boğulur" yazmış. Hayırdır kaşıkla çorbanın tuzuna bakarken dilini mi yaktın ne bu tripler ya. Canımın kahvesini spontane çekmek varken niye etrafını çiçek böcek koyayım ben ya. Ayrıca kahvenin yanına illa bir şey konacaksa bu kek, pasta, kurabiye olmalı. Şimdi anlamışsınızdır bu kız neden instagörl olamıyor ?

 

Soruyorum size arkadaşlar böyle şeylerle uğraşacağımıza delikanlı gibi kahvemizi çikolatayla yemek aşırı keyifli değil mi ya. Amaaaaan bırakın instagörllük onların olsun bize kilolarımız yeter ayol.

 

Bu Haberi Paylaş