Trend
 1. 2023 yılında önemli bir başarıya imza attı
 2. Gençler iklim değişikliği konusunda endişeli
 3. GTA 5 sızıntıları gündeme damga vurdu
 4. 2,5 milyon adetlik sevkiyat rakamına ulaştı
 5. Dijital becerilerin eksikliği kazancı düşürüyor
 6. İngilterede kaos... Tüneli su bastı: Binlerce yolcu mahsur kaldı!
 7. Hayırlı Cumalar Mesajları 29 Aralık 2023! Güzel, anlamlı Cuma mesajları; Resimli, kısa, dualı, ayetli Cuma mesajları, sözleri...
 8. Kaliforniyada dev dalga korkuya neden oldu
 9. Kim Milyoner Olmak İster hangi günler? Kim Milyoner bugün yok mu, kalktı mı? 31 Aralık 2023 Kim Milyoner Olmak İster yeni bölüm hangi gün, ne zaman?
 10. Rusya’nın Belgorod kentine düzenlenen saldırı: 22 ölü, 109 yaralı
 11. Yıldızlar Bana Uzak dizisi oyuncuları ve karakterleri açıklandı! İşte Yıldızlar Bana Uzak oyuncu kadrosu
 12. Namaz abdesti alınışı! Diyanete göre abdest nasıl alınır? Abdest alırken okunacak dualar ve sureler!
 13. CENTCOM açıkladı: Kızıldeniz’de konteyner gemisine füzeli saldırı
 14. Yıldızlar Bana Uzak nerede çekiliyor? Yıldızlar Bana Uzak çekim yeri merak edildi!
 15. Yılbaşı sabahı için beslenme önerileri
 16. Kuzey Kore lideri, 2024 yılı hedeflerini açıkladı: Uzaya 3 casus uydu daha gönderecek
 17. Narın Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir? Nar Nasıl Tüketilir, Ne İşe Yarar?
 18. Emziren annelere beslenme önerileri
 19. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası! Gazze’de yeniden ateşkes olacak mı?
 20. Yıldızlar Bana Uzak konusu nedir? Yıldızlar Bana Uzak uyarlama mı gerçek hayat hikayesi mi?
 21. En önemli beş teknoloji trendi neler?
 22. Eksozom tedavisi saç ekim işleminin başarısını yükseltiyor
 23. Firmalar ilaç mı stokluyor? Yüzde 25lik zam öncesi ilaç bulmak zorlaştı
 24. Yıldızlar Bana Uzak dizisi hangi gün, saat kaçta başlıyor? Yıldızlar Bana Uzak hangi kanalda, ne zaman yayınlanıyor?
 25. BM Barışı Koruma Gücü, 10 yılın ardından Mali’den ayrıldı
 26. ‘Katar’ın 2 aşamalı önerisi kabul edildi’ iddiası!
 27. GTA 6’nın başkarakteri Lucia ifşa oldu
 28. Hicri yılbaşı nedir? Hicri yılbaşı duası okunuşu: Hicri yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler!
 29. Hülya Avşar kimdir, kaç yaşında? İbo Show yılbaşı özel bölüme konuk oldu!
 30. Göbek Düşmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Göbek Düşmesine Hangi Bölüm Bakar?

Aşık olduğumuzun 12 kanıtı

Aşık mısınız yoksa takıntılı mı, işte aşık olmanın belirtileri...

1. O kişi sizin için en özel kişi olur
Aşık olduğunuzda, o insanın benzersiz olduğunu düşünmeye başlarsınız. Bu inanç, o kişiden başka biri için romantik bir tutku hissedememenizi sağlar. Fisher ve meslektaşları, bu düşüncenin beyindeki artmış dopamin seviyesinden kaynaklı olduğuna inanıyorlar.


2. O kişi mükemmel kişi olur
Gerçekten aşık olan insanlar, sevdikleri kişinin olumlu niteliklerine odaklanırlarken, negatif özelliklerini görmezden gelirler. Ayrıca olaylardaki önemsiz ayrıntılara odaklanarak, onlara sevdikleri kişiyi hatırlatan anlar üzerine yoğunlaşırlar. Bu odaklanmış dikkatin merkezi, dopamin düzeylerinde yükselmenin yanı sıra norepinefrin salgılanmasını da arttırır. Bu yeni uyarıcıların varlığı bellek artışı ile ilişkili bir kimyasal salgı artışına bağlıdır.

3. Duygusal olarak oldukça hassas hissedersiniz
Bilindiği gibi aşık olmak duygusal ve fizyolojik istikrarsızlığa neden olur. İlişkilerinizde en ufak sorun yaşamak uykusuzluk, iştahsızlık, heyacan, titreme, kalp atışı artışı ve hızlanan nefes alma ile kaygı, panik ve umutsuzluk duygularına sebep olur. Bu ruh hali, uyuşturucu bağımlılarının davranışlarıyla paraleldir. Bir araştırmada, aşık olan insanlara sevdikleri kişinin resimleri gösterildiğinde harekete geçen beyin bölgesi ile bir uyuşturucu bağımlısına uyuşturucu verdiklerinde harekete geçen beyin bölgelerinin aynı olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, aşkın bir çeşit bağımlılık şekli olduğuna inanıyorlar.

4. Sorun yaşadığımız insanlara yakınlaşma eğilimi gösteriyoruz
Biriyle sorun yaşamak romantik cazibe yoğunluğunu arttırma eğilimindedir. Araştırmalar, bir durumda pozitif geri dönütün gecikmesinin, orta beyin bölgesinde dopamin üreten nöronların daha üretken hale gelmesini sağladığını ortaya koydu. Merkezi dopamin sistemi bu reaksiyondan sorumlu olabilir.

5. O kişiye çok takıntılı olursunuz
Fisher'a göre aşık olan insanlar, uyanık saatlerinin yüzde 85'inden fazlasını "sevdikleri kişi" hakkında konuşarak geçiriyorlar. Saplantılı davranışın bu biçimi olarak adlandırılan sürekli düşünme, daha önce obsesif davranışla ilişkili bir durum olan beyindeki merkezi serotonin seviyelerinin azalmasından kaynaklanıyor olabilir. 

6. O kişiyle hep birlikte olmayı istersiniz
Aşık insanlar düzenli olarak, sahip olma isteği, kıskançlık, reddetme korkusu ve ayrılma kaygısı gibi duygusal bağımlılık belirtileri gösterirler. Fisher ve arkadaşları, reddedilmelerine rağmen hala o kişiyi seven kişilerin beyinlerini incelediler ve farklı beyin bölgelerinin aktive olduğunu gördüler. Araştırmacılar, 2010 yılında Journal of Neurophysiology'de "Kokain bağımlılığı ile ilişkili alanların harekete geçirilmesi, sevginin reddedilmesiyle ilişkili saplantı davranışlarını açıklamaya yardımcı olabilir" açıklamasında bulundular.

7. O kişiyle sonsuza kadar birlikte kalmayı istersiniz
Aşık olan kişiler sevdikleri ile duygusal birlikteliği beklemekte, yakınlaşmanın yollarını aramakta ve geleceği birlikte hayal etmeye çalışırlar. New York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesi'nden bir sinirbilimci olan bir başka aşk uzmanı Lucy Brown, bu kişinin aşık olduğu kişiyle olma dürtüsü, hayatta kalmamız gereken diğer şeylere olan dürtümüz ile aynı dürtüdür, diyor.

8. O kişi için her şeyi yapacağımıza inanırız
Aşık olan insanlar genellikle sevdikleri kişilere karşı güçlü bir empati duygusu hissederler, diğerinin acısını kendi acıları gibi hissederler ve diğer kişi için her şeyi feda etmeye isteklidirler.

9. O kişi için giyinir, süsleniriz
Aşık olmak, günlük önceliklerinizi yeniden belirlemenizi sağlıyor, kıyafetlerinizi, alışkanlıklarınızı, veya değerlerinizi sevdiklerinizle daha iyi uyum sağlamak eğilimiyle değiştirmeye başlıyorsunuz.

10. Biz birbirimize özeliz düşüncesi oluşur
Derinden aşık olanlar tipik olarak sevdikleri için istek yaşarlar ve güçlü duygusal bağlılık hissederler. Sadakat ve dürüstlük duygusu, kişilerin birbirine özel olmasına yardımcı olur. Bu süreçte kıskançlık duygusu kendini gösterebilir.

11. Aşık olan kişi kendini kontrolsüz hisseder
Fisher ve meslektaşları, "aşık" olduklarını bildiren kişilerin, tutkularının istem dışı ve kontrol edilemez olduğunu söylediklerini buldu.

1979'da yayınlanan "Aşk ve Limerence" adlı kitap için psikolog Dorothy Tennov Connecticut'taki 400 erkek ve kadının romantik aşkla ilgili 200 ifadeye yanıt vermesini istedi. Birçok katılımcı saplantılarını gerçek dışı ve istemsiz olduğunu söyleyerek çaresizlik duygularını dile getirdi. 

12. Aşk kıvılcımları eninde sonunda yok oluyor
Ne yazık ki aşık olmak genellikle sonsuza dek sürmez. Bu ya psikologların "bağlanma" dediği, uzun süreli, bağlılığa dayalı bir ilişkiye dönüşüyor ya da dağılıp gidiyor. Aşıkların düzenli olarak birbirlerini görmesini engelleyen fiziksel veya sosyal engeller varsa (örneğin, ilişki uzak mesafedeyse) "aşık" olma aşaması daha uzun sürebiliyor.

Bu Haberi Paylaş

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: Module 'redis' already loaded

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: