Trend
 1. İsveç, 5 Rus diplomatı sınır dışı edecek
 2. Alparslan Büyük Selçuklu Ferzat kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Ferzat kaç yaşında? Tevfik Erman Kutlu hangi dizilerde oynadı?
 3. Alparslan Büyük Selçuklu Celal kimdir? Alican Okumuş hangi dizilerde oynadı? Alican Okumuş ile ilgili bilgiler!
 4. Alparslan Büyük Selçuklu Grigor tekfur kimdir? Serhat Tutumluer hangi dizilerde oynadı? Serhat Tutumluer ile ilgili bilgiler!
 5. Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Aybars Bey kimdir? Aybars Beyi kim oynuyor? Atsız Karaduman nereli, evli mi?
 6. Alparslanın annesi ve babası kimdir? Büyük Selçuklu Sultanı Alparslanın anası neden, nasıl öldü?
 7. Neft ne demek? Neft çukurları nedir? Alparslan Büyük Selçuklu Neft ne anlama geliyor?
 8. Son dakika: Batur Bey kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu Batur Beyi kim oynuyor? Şahin Çelik canlandırıyor! Şahin Çelik kaç yaşında?
 9. Alparslan Büyük Selçuklu Artuk kimdir? Onur Ayçelik canlandırıyor! Onur Ayçelik kaç yaşında?
 10. Ayşegül Ünsalın hayatı! Alparslan Büyük Selçuklu Akınay nasıl öldü? Ayşegül Ünsal kaç yaşında?
 11. DSÖden Sudan uyarısı: Biyolojik tehlike
 12. Prens William için flaş iddia! Yüklü bir ödeme aldı
 13. Merak edildi: Alparslan İsminin Anlamı Nedir? Alparslan İsmi Kuranda Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?
 14. Japon şirketin, Ay’a iniş sırasında uzay aracıyla bağlantısı kesildi
 15. “Kronik hastalıkların kök nedeni bulunup tedavi edilebilir”
 16. Almanyada mahkeme kulağa Rusça gelen soyadını değiştirme talebini reddetti
 17. Mescidi Aksada gözaltına alınan Türk vatandaşı serbest bırakıldı
 18. Serçe ve yüzük parmağındaki uyuşmaya dikkat
 19. Sapiensin yazarı Harari, yapay zekadan endişeli: İnsanlığın sağ çıkıp çıkamayacağını bilmiyorum
 20. Erzurumda deprem mi oldu? Kandilli ve AFAD son depremler listesi 25 Nisan 2023!
 21. Biden, 2024 ABD başkanlık seçimleri için adaylığını açıkladı
 22. Kistik fibrozis nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri
 23. Kenyadaki açlık tarikatı soruşturmasında ölü sayısı 73’e yükseldi
 24. Uzman isimden kızamık aşısı çağrısı: 2 gün sonra eyvahın faydası olmaz
 25. Doğum Günü Sözleri - En yaratıcı, komik ve eğlenceli İyi ki Doğdun Mesajları! Sevgiliye Doğum Günü Mesajları 2023…
 26. Asus, dizüstü ailesini genişletiyor
 27. Xiaomi, akıllı televizyon pazarındaki payını arttıracak
 28. 2023’ün en iyi fotoğraf çeken akıllı telefonu
 29. Sağlık Bakanlığı işçi alımı 2023 kura çekimi canlı izle! Sağlık Bakanlığı işçi alımı kura çekimi ne zaman, saat kaçta?
 30. Bard için yeni özelliklerini duyurdu

Aşık olduğumuzun 12 kanıtı

Aşık mısınız yoksa takıntılı mı, işte aşık olmanın belirtileri...

1. O kişi sizin için en özel kişi olur
Aşık olduğunuzda, o insanın benzersiz olduğunu düşünmeye başlarsınız. Bu inanç, o kişiden başka biri için romantik bir tutku hissedememenizi sağlar. Fisher ve meslektaşları, bu düşüncenin beyindeki artmış dopamin seviyesinden kaynaklı olduğuna inanıyorlar.


2. O kişi mükemmel kişi olur
Gerçekten aşık olan insanlar, sevdikleri kişinin olumlu niteliklerine odaklanırlarken, negatif özelliklerini görmezden gelirler. Ayrıca olaylardaki önemsiz ayrıntılara odaklanarak, onlara sevdikleri kişiyi hatırlatan anlar üzerine yoğunlaşırlar. Bu odaklanmış dikkatin merkezi, dopamin düzeylerinde yükselmenin yanı sıra norepinefrin salgılanmasını da arttırır. Bu yeni uyarıcıların varlığı bellek artışı ile ilişkili bir kimyasal salgı artışına bağlıdır.

3. Duygusal olarak oldukça hassas hissedersiniz
Bilindiği gibi aşık olmak duygusal ve fizyolojik istikrarsızlığa neden olur. İlişkilerinizde en ufak sorun yaşamak uykusuzluk, iştahsızlık, heyacan, titreme, kalp atışı artışı ve hızlanan nefes alma ile kaygı, panik ve umutsuzluk duygularına sebep olur. Bu ruh hali, uyuşturucu bağımlılarının davranışlarıyla paraleldir. Bir araştırmada, aşık olan insanlara sevdikleri kişinin resimleri gösterildiğinde harekete geçen beyin bölgesi ile bir uyuşturucu bağımlısına uyuşturucu verdiklerinde harekete geçen beyin bölgelerinin aynı olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, aşkın bir çeşit bağımlılık şekli olduğuna inanıyorlar.

4. Sorun yaşadığımız insanlara yakınlaşma eğilimi gösteriyoruz
Biriyle sorun yaşamak romantik cazibe yoğunluğunu arttırma eğilimindedir. Araştırmalar, bir durumda pozitif geri dönütün gecikmesinin, orta beyin bölgesinde dopamin üreten nöronların daha üretken hale gelmesini sağladığını ortaya koydu. Merkezi dopamin sistemi bu reaksiyondan sorumlu olabilir.

5. O kişiye çok takıntılı olursunuz
Fisher'a göre aşık olan insanlar, uyanık saatlerinin yüzde 85'inden fazlasını "sevdikleri kişi" hakkında konuşarak geçiriyorlar. Saplantılı davranışın bu biçimi olarak adlandırılan sürekli düşünme, daha önce obsesif davranışla ilişkili bir durum olan beyindeki merkezi serotonin seviyelerinin azalmasından kaynaklanıyor olabilir. 

6. O kişiyle hep birlikte olmayı istersiniz
Aşık insanlar düzenli olarak, sahip olma isteği, kıskançlık, reddetme korkusu ve ayrılma kaygısı gibi duygusal bağımlılık belirtileri gösterirler. Fisher ve arkadaşları, reddedilmelerine rağmen hala o kişiyi seven kişilerin beyinlerini incelediler ve farklı beyin bölgelerinin aktive olduğunu gördüler. Araştırmacılar, 2010 yılında Journal of Neurophysiology'de "Kokain bağımlılığı ile ilişkili alanların harekete geçirilmesi, sevginin reddedilmesiyle ilişkili saplantı davranışlarını açıklamaya yardımcı olabilir" açıklamasında bulundular.

7. O kişiyle sonsuza kadar birlikte kalmayı istersiniz
Aşık olan kişiler sevdikleri ile duygusal birlikteliği beklemekte, yakınlaşmanın yollarını aramakta ve geleceği birlikte hayal etmeye çalışırlar. New York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesi'nden bir sinirbilimci olan bir başka aşk uzmanı Lucy Brown, bu kişinin aşık olduğu kişiyle olma dürtüsü, hayatta kalmamız gereken diğer şeylere olan dürtümüz ile aynı dürtüdür, diyor.

8. O kişi için her şeyi yapacağımıza inanırız
Aşık olan insanlar genellikle sevdikleri kişilere karşı güçlü bir empati duygusu hissederler, diğerinin acısını kendi acıları gibi hissederler ve diğer kişi için her şeyi feda etmeye isteklidirler.

9. O kişi için giyinir, süsleniriz
Aşık olmak, günlük önceliklerinizi yeniden belirlemenizi sağlıyor, kıyafetlerinizi, alışkanlıklarınızı, veya değerlerinizi sevdiklerinizle daha iyi uyum sağlamak eğilimiyle değiştirmeye başlıyorsunuz.

10. Biz birbirimize özeliz düşüncesi oluşur
Derinden aşık olanlar tipik olarak sevdikleri için istek yaşarlar ve güçlü duygusal bağlılık hissederler. Sadakat ve dürüstlük duygusu, kişilerin birbirine özel olmasına yardımcı olur. Bu süreçte kıskançlık duygusu kendini gösterebilir.

11. Aşık olan kişi kendini kontrolsüz hisseder
Fisher ve meslektaşları, "aşık" olduklarını bildiren kişilerin, tutkularının istem dışı ve kontrol edilemez olduğunu söylediklerini buldu.

1979'da yayınlanan "Aşk ve Limerence" adlı kitap için psikolog Dorothy Tennov Connecticut'taki 400 erkek ve kadının romantik aşkla ilgili 200 ifadeye yanıt vermesini istedi. Birçok katılımcı saplantılarını gerçek dışı ve istemsiz olduğunu söyleyerek çaresizlik duygularını dile getirdi. 

12. Aşk kıvılcımları eninde sonunda yok oluyor
Ne yazık ki aşık olmak genellikle sonsuza dek sürmez. Bu ya psikologların "bağlanma" dediği, uzun süreli, bağlılığa dayalı bir ilişkiye dönüşüyor ya da dağılıp gidiyor. Aşıkların düzenli olarak birbirlerini görmesini engelleyen fiziksel veya sosyal engeller varsa (örneğin, ilişki uzak mesafedeyse) "aşık" olma aşaması daha uzun sürebiliyor.

Bu Haberi Paylaş