Sadece 70 Gramı Sperm Kalitesini Artırıyor

Yapılan araştırmalar sonucunda cevizin lipit peroksidasyonunu azalttığı kanıtlanmıştır. Lipit peroksidasyonu sperm hücrelerine zarar veren bir süreçtir. Cevizler çoğunlukla yağlı asitlerden oluşan tek kabuklu yemiştir. Sperm hücrelerinde de yağlı asitler bulunduğu için, cevizler sperm sağlığı için oldukça önemli bir besindir. 211 hafta boyunca bilim adamlarının laboratuvar fareleri üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda ceviz ile beslenmiş farelerin sperm kalitesinde gelişme kaydedilmiştir.

Dünyaca ünlü Daily Mail gazetesine konuşan Dr. Patricia Martin-DeLeon, "Araştırmamızın sonuçlarıcevizlerin sperm sağlığı için faydalı olduğunu kanıtlamaya yeterlidir," dedi.

Önceki yıllarda yapılan başka bir araştırmanın sonucunda ise 100 tane sağlıklı erkek deneğe her gün 70 gram ceviz yedirildi ve sperm kalitesinde ve sayısında artış gözlendi. Sonuç olarak sperm sağlığında cevizin rolü kanıtlanmış oldu. 

Çiftlerin %40'ında kadının çocuk sahibi olamamasının tek nedeni erkeğin sperm sağlığının yetersiz olmasıdır. Buna rağmen, doğurganlığı arttıran tedavi yöntemlerinin çoğu kadınlara yöneliktir. 

Erkekler için olan tedaviler doğurganlığı arttıran ilaçlar ve damar onarımı ya da sperm kanalının kısaltılması gibi ameliyatlar vardır. 

Erkeğin sperm sayısı ya da kalitesi düşükse hamileliğin oluşması zordur, hatta imkansız bile olabilir.

Çocuk sahibi olmakta zorlanan 5 çiftten 1 tanesinde erkek kısırlığın ana nedenidir. 

20 erkekten 1 tanesinde düşük sperm sayısına bağlı olarak kısırlık sorunu olduğu tahmin edilmektedir. 

Kısır erkeklerin 8'inden sadece 1 tanesinin kısırlık sorunu tedavi edilebilir. 

Bu Haberi Paylaş