İşte Cinsel İsteksizliğin Başlıca Sebepleri

Cinsel isteksizlik yetişkinlik dönemimizin herhangi bir zamanında ortaya çıkabilecek bir sıkıntıdır. Cinsel arzularınızın azalması ve cinselliğe kayıtsız hale gelmeniniz olarak tanımlanabilecek bu sorunun birden fazla sebebi olabilir. Uzman yardımı almak en doğrusu olsa da bazen sorunun cevabını kendinizin bulması da mümkündür.

İLAÇLAR

Kullanılan ilaçlar, özellikle uzun bir süre düzenli kullanılan ilaçlar, cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerindendir. Bu ilaçlar arasında en çok zarar vereni ise antidepresanlar. Düzenli kullanılan antidepresan ilaçlar, cinsel isteksizliği önemli derecede tetikliyor. Düzenli kullanılan tansiyon ilaçları da cinsel isteksizliğin önemli nedenlerinden biri.

VİTAMIN EKSİKLİKLERİ

Vitaminler, cinsel fonksiyonlar üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle B12 vitaminin eksikliği, cinsel isteksizliği çok etkiliyor. Bunun için değerlerinizi ölçtürüp uygun bir tedavi yöntemine başlayabilirsiniz.

DEPRESYON

Başlık depresyon olsa da psikolojik rahatsızlıkların birçoğu cinsel isteksizliğe neden olur. Duygu-durum bozuklukları, anksiyete gibi rahatsızlıklar, kişide libidoyu azaltır ve kişiyi cinsel ilişkilerden uzaklaştırır. Bu gibi problemler genelde bir psikolog yardımıyla birkaç seansta çözüme ulaştırılabilir.

AŞIRI ALKOL VE SİGARA KULLANIMI

Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler, insan vücuduna ve iç organlara çok zarar verir. Bu kadar zararlı maddelerin cinselliğe de olumsuz katkılarının olması haliyle kaçınılmaz oluyor. Bağımlılık yaratan bu maddelerden kurtulmak zor olsa da imkânsız değil. İlgili kliniklerden veya hastanelerin ilgili birimlerinden yardım alabilirsiniz.

KARŞILIKLI İLGİ VE İSTEĞİN AZALMASI

Çiftler bazen birbirlerine olan isteklerini ve ilgilerini kaybedebilirler. Bunun nedeni ilişkilerin monotonlaşması ve tekdüze ilerlemesidir. Kaybedilen heyecanın yeniden kazanılması için her iki tarafında çaba göstermesi gerekir. Monoton ilişkinizi farklı aktivitelerle daha heyecanlı hale getirebilirsiniz.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Beslenme alışkanlıkları, cinsellik üzerinde oldukça etkilidir. Sürekli fast food tüketimi yapan bir kişide cinsel isteksizliğin oluşması muhtemeldir. Düzensiz yeme alışkanlıkları, düzensiz öğünler ve zararlı yiyecekler bu problemin önemli nedenlerindendir. Bir beslenme uzmanı yardımıyla yeme alışkanlıklarınızı düzene sokabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaş