EVLİLİK BAŞARI DEĞİL NASİP KISMET İŞİDİR!

Özellikle yaşlılar bayılıyor bekarları evlendirmeye. Kendi çoluğunu çocuğunu evlendirmiş, torun torbaya da karışmış ve başka meşgalesi kalmadığı için “ne yapayım, ne yapayım? Çevremde bekar kalmış birileri varsa onları darlayım” diyorlar. Bizi bir rahat bırakın kardeşim belki biz evlenmek istemiyoruz. Belki bekarlığın sultanlığı hoşumuza gitti bırakmak istemiyoruz.

Bir de bizim bilmediğimiz bir evlilik yaşı filan mı var ya ? Neymiş yaşıtlarım 2. çocuğuna hamileymiş ben  geç kalmışım, şimdi evlensem, 1 sene çocuk yapmasam, 2. sene bir çocuğum olsa, çok geçmeden ikinciyi de yapmam lazımmış yoksa yaşım geçermiş. Miş de miş haa.

 

                Hadi yaşlıdır diyorum onlara pek ses etmiyorum ama şey tayfa var bir de. Binbir zorlukla koca bulup da bekar olan arkadaşlarına 'ee tatlım yok mu sende hala biri ?' Zaten fark ettiyseniz tatlım kelimesi evlilik güncellemesiyle ekleniyor. Ne kadar da samimiyetsiz ve iğreti bir kelimedir öyle ya. Valla duyunca mide öz suyum ağzıma geliyor. Bir de hemen bir arabuluculuk donanması başlıyor yeni evlilerde de . Hemen seni eşinin bekar arkadaşlarıyla bir baş göz etmeler filan. Normalde ben ondan önce evlenseydim komaya girer, hayata küserdi. Ama kendi çok şükür ki evlendi ya aklı sıra iyilik adı altında sana koca bulmaya çalışarak seni ezmeye çalışacak. Hadi ablacım hadi başka kapıya. Benden sana ekmek çıkmaz.

 

                Biz kimsenin erken evlenmesine ya da evlenmesine bir şey demiyoruz. Sırası gelen gidecek tabi. Ha bu 18 yaşında olur, ha 22,  ha 32, ha 40... Kim bilir belki de hiç olmaz. Herkes evlenecek diye bir şey de yok. Erken evlenmek ya da evlenmek bir başarı olmadığı gibi evlenememek de başarısızlık değildir. Keza boşanmak da öyle. Boşandı demek yanlış bir evlilik yaptı demek  değildir. Belki anlaşamadılar, belki de eşi tanıdığından bambaşka biri oldu evlenince. Kavun değil ki bu koklayınca anlayasın. O yüzden evliliği de yaş skalasına sokmak karşı tarafı demoralize etmekten başka bir şey değildir. Sen 25 yaşında evlenince diğerlerinin de 25 yaşında evlenmesini bekleyemezsin ki. Herkesin öncelikleri ve planladığı başka bir hayatı olabilir.

 

                Aslında şunu yapabilsek evliliği bir başarı değil de nasip ve alın yazısı olarak bilsek emin olun kimse bu kadar darlanmayacak. Evli olmayan birine hadi hadi bul birini de evlen bak yaşın geçiyor demek yerine Allah karşına hayırlısını çıkarsın deseniz mesela nasıl olur? Farkında olmadan dua bile etmiş olursunuz. Ama yavaş yavaş yıkacağız bu algıyı. Bunu yaparken ilk önce soktuğunuz depresyondan çıkacağız sonra teker teker hepinize ne zaman evleniyorsun sorusuna okkalı bir cevap vereceğiz. Az daha bekleyin siz dur.

Bu Haberi Paylaş