Trend
 1. Oyuncu Ceyda Düvenci Hastaneye Kaldırıldı!
 2. Nusret'in Oteli Aldıktan Sonraki İlk İşi Bu Oldu!
 3. Pelin Akil ve Anıl Altan Gün Sayıyor!
 4. Tuğba Özerk'in Deniz Akkaya'ya Açtığı 100 bin Liralık Tazminat Davasında Karar Çıktı!
 5. Ece Sükan’la İşadamı Uğur Güven Aşk Sarhoşu!
 6. Buğra Gülsoy ve Eşinden Doğum Öncesi Sürpriz Karar!
 7. İrem Derici 150 bin TL’yi Gözden Çıkardı!
 8. Hayvansever Yasemin Açık Evinde 75 Kedi Besliyor
 9. Emina Jahovic Eve Çıktı! Aylık Kirası 40 bin TL!
 10. Makyajsız Hande Erçel Beğenileri Topladı
 11. Deniz Seki Olay Kıyafetini Savundu: Sahneye Çıplak Çıkacak Kadar Şuursuz Değilim!
 12. Bülent Ersoy Beyonce'yi Taklit Etti!
 13. Tarkan Kızına Gelen Reklam Teklifini Kabul Etmedi
 14. Volkan'ın Hayatı Zeynep Demirel'in Filmine Konu Oluyor
 15. Cansel Elçin ve Zeynep Tuğçe Bayat Çifti Yüzükleri Taktı!
 16. Organ Bağışı Hala Çok Yetersiz!
 17. Yaz Davetlerinin Gözdesi Olmaya Hazır Mısınız?
 18. Serenay Sarıkaya Hayranlarını Kırmadı
 19. Saçlarda Yeni Trend: Cornrow Örgü
 20. Victoria’s Secret’ın İlk Kızıl Saçlı Meleği Alexina Graham Oldu
 21. Kendinizi Meme Kanserinden Koruyun
 22. Vajinal Enfeksiyonlardan Korunma Yolları
 23. Dünyanın En Genç Milyarderi Kylie Jenner: Ailemden Tek Kuruş Almadım
 24. Hakan Sabancı Gönlünü Ece Begüm Yücetan'a Kaptırdı
 25. Deniz Akkaya'dan Fotoğrafçı Nihat Odabaşı’na Sitem: Senin Yaptığın Taciz!
 26. Hülya Avşar: “Sektör Canlanınca Geri Döneceğim!”
 27. Bade İşçil'den İddialı Açıklama: "Oscar Ödülü'nü Hak Ediyor!"
 28. Deniz Seki Transparan Elbisesiyle Dikkatleri Topladı
 29. Ali Sunal Açıkladı: "Daha Fragmandı..."
 30. Cinsellikten Keyif Almıyor Musunuz?

Beril Başaran: Kızımı Yaşatacaklar

Beril Başaran, uçak kazasında kaybettiği kızı Mina Başaran’ın adını ölümsüzleştiren projeyi hayata geçiriyor. ‘Mina’nın Çocukları’ projesi, 11 Mart 2018’deki kazada hayatını kaybeden 11 başarılı gencin anısına 11 genç kızla, 11 Mart’ta başlayacak.

Sosyal sorumluluğun her zaman bilincinde olan Mina Başaran geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir dergiye ‘kadınlar için fırsat eşitliği ve pozitif ayrımcılık’ mesajı vermişti. Mina’nın o dergiyi görme şansı oldu mu, bilemiyoruz. Başarılı iş insanı, üreten genç bir kadın olan Mina Başaran ve 10 yakın arkadaşı, 11 Mart 2018’de, jet kazasında hayata çok acı bir şekilde veda etti; aileleri ve sevdikleriyle birlikte tüm Türkiye’nin yüreklerini yaktı. 

 

MİNA VE ARKADAŞLARI İÇİN

Evlat acısı yaşayan anne Beril Başaran, kendini kızı Mina’nın adını ölümsüzleştirecek ve yarasına merhem olacak çalışmalara adadı; pırıl pırıl genç kızlara rehber oluyor. Beril Başaran, geçen yaz Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin İstanbul Şubesi’nin aracılığıyla burs desteği verdiği 11 kızı Bodrum’daki otellerinde ağırladı. 11 Mart’ta hayatını kaybeden 11 gencecik kızın anısına 11 başarılı genç kızla zaman geçirdi. Böylece ‘Mina’nın Çocukları’ projesi doğdu.

 

Beril Başaran ile Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İstanbul Şubesi 8 Mart’ta bu projeyi paylaşacak. Beril Başaran ve bu projenin fikir annesi olan 3 genç kızla Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nde buluşup, sohbet ettik. Beril Başaran, “Acımızın tarifi yok” diyor:

 

ÇOCUKLARA ULAŞACAKLAR

“Kızım Mina pırıl pırıl bir gençti. İyi bir eğitimi vardı. Kendisiyle aynı olanaklara sahip olmayanlara el uzatırdı. Mina ve arkadaşlarının ruhuna iyi gelecek ne yapılabilir... İnsana dokunmak, hayatlara dokunmak benim için çok değerli. Genç kızlarımız bir araya gelip farklı çocuklara dokunmak için yaptılar bu projeyi. Kayıplarımız da çok iyi eğitim almış, iyi kalpli, üretken gençlerdi. Bu projeyle burslu genç kızlarımız, çok daha fazla çocuğa ulaşacak. Kaybımız 11 genç kadındı. 11 burslu öğrenciyle yola çıktık. Geçen 11 Mart’tan bu yana 40 genç kızın hayatına dokunduk. Bu projeyi genç kızlarımızla ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’yle yapmak çok değerli oldu.”

 

Projenin fikir annesi olan Gülsen Genç İstanbul Hukuk Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi. Kırşehirli 6 çocuklu bir ailenin kızı. Rabia Ertaç da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi, Gaziantepli. O da 6 çocuklu bir ailenin kızı. Renginur Keskin de diğer kızlar gibi Hukuk Fakültesi öğrencisi, Vanlı 4 çocuklu bir ailenin kızı.

 

GELECEĞİ AYDINLATACAK GENÇLER

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İstanbul Başkanı Güldal Göymen, kazanın ardından eski TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes’in Beril Başaran ile kendilerini buluşturduğunu ve Mina Başaran’ın adını yaşatmanın onlar için de çok anlamlı olduğunu söyledi. Eski Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı Nezihe Bilhan da, “Biz yardımsevenler derneği değiliz, Türkiye’nin geleceğini aydınlatacak gençler yetiştirmeyi isteyen bir derneğiz. Akademik başarı dışında kızlarımızı kültürel hayatla tanıştırıyoruz. Yurtdışında eğitim almak isteyen başarılı öğrencilere de destek veriyoruz. Mina’nın Çocukları projesi ailemizi büyütecek” diye konuştu.

 

SON RÖPORTAJDA ‘EŞİTLİK’ DEMİŞTİ

Mina Başaran geçen yıl MAG Dergisi’ne verdiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü röportajında “Hangi alanda olursa olsun Türk kadının çözüm bekleyen en önemli sorunu fırsat eşitsizliği. Bu durum kadını iş hayatından dolayısıyla tüm iktisadi faaliyetlerden soyutluyor. Toplum içinde kadını pasifleştiriyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmalı” demişti.

 

Başaran Holding’e ait özel jetin İran’ın güneydoğusunda düşmesi sonucu, Dubai’den dönen uçakta bulunan işadamı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ile arkadaşları Zeynep Coşkun, Ayşe And, Burcu Urfalı, Aslı İzmirli, Liana Hananel, Jasmin Baruh, Sinem Akay, pilotlar Beril Gebeş ve Melike Kuvvet ile hostes Eda Uslu yaşamını yitirmişti.

 

PROJE NASIL İŞLEYECEK?

Projenin amacı 10-14 yaş arasında ihtiyaç sahibi kız veya erkek çocuklarının maddi ve manevi gelişimlerine destek olmak. Bu çocuklara kendilerine güven duymayı, bedenlerini ve kimliklerini sevmeyi, her türlü ayrımcılığa karşı durabilmeyi öğretmek hedefleniyor. Bu sebeple proje iki ayaklı yönetilecek. İlk aşamada projede yer alan 11 genç kız dernek bünyesinde psikologlardan eğitim alacak. Bu eğitimlerde çocuklarla nasıl iletişim kurulur, çocukların zihinsel gelişim basamakları, sosyal ortama uygun davranış modelleri, zeka geliştirici oyunlar oynamak hedefleniyor.

 

EĞİTİM MASRAFLARI

İkinci aşamada ise haziran ayı itibariyle burslu genç kızlar memleketlerinden seçecekleri çocuklarla iletişime geçecek. Onların maddi ve manevi ihtiyaçları olabildiğince karşılanmaya çalışılacak. Maddi ihtiyaçlar kapsamında okul giderleri, kırtasiye malzemeleri, aylık belirli bir çocuk kitabı, bilim dergisi, çocuğun yeteneklerine yönelik bir kurs- müzik, tiyatro, spor- kişisel bakım ürünleri gibi temel ihtiyaçların giderilmesi sağlanacak.

Bu Haberi Paylaş

Sürpriz Aşk